Kente Kadın Sığınma Evi

Doğal Yaşam
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ve Avrupa Birliği’nin (AB) işbirliğiyle yürütülen ”Kadın Sığınma Evleri Projesi” kapsamınd...
EMOJİLE

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü ve Avrupa Birliği’nin (AB) işbirliğiyle yürütülen ”Kadın Sığınma Evleri Projesi” kapsamında, 7 kentte yapılan sığınma evleri tamamlandı.

Keçiören Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de şiddete uğrayan kadınlara yeterli düzeyde koruma sağlamak amacıyla iki yıldır devam eden proje, AB’nin mali, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) teknik desteğiyle yürütüldü.

Proje kapsamında Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İzmir ve Samsun’da inşa edilen sığınma evlerinin anahtarları, belediye yetkililerine teslim edildi. 7 kentteki sığınma evlerinin inşası 10,3 milyon avroya mal oldu.

Sığınma evleri, projeye talip olan yerel yönetimlerin tahsis ettiği arsalar üzerine yapılırken, yerel yönetimlerin kadına yönelik şiddetle mücadele konusundaki kapasitelerinin geliştirilmesi ve konuyla doğrudan ilgili kurumlarla işbirliğini artırmaya dönük faaliyetler yürütüldü.

Bu kapsamda belediye ve valilikler gibi yerel kurumlarda çalışan ilgili personele kadına yönelik şiddetle mücadele ve şiddet mağdurlarına yönelik yerel hizmetler konusunda eğitim verildi.

Mağdurların güvenliği açısından adresleri gizli tutulan sığınma evleri, şiddete uğrayan kadınların 24 saat güvenlik, hemşire, sosyal hizmet uzmanı, kafeterya, çocuk gelişimcisi, kreş, yemekhane, çamaşırhane ve engelliler için hazırlanmış odalar gibi her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik imkanları barındırıyor.