İstanbul’a Yeni Deniz Hatları

Doğal Yaşam
Sahil şeridine paralel deniz seferlerinde, kullanılmayan iskeleler de devreye girecek, bazı iskeleler yenilenecek. 30 kilometreyi bulan İstanbul Boğazı’nda ilave iskelelerle birlikte deniz ulaşı...
EMOJİLE

Sahil şeridine paralel deniz seferlerinde, kullanılmayan iskeleler de devreye girecek, bazı iskeleler yenilenecek. 30 kilometreyi bulan İstanbul Boğazı’nda ilave iskelelerle birlikte deniz ulaşımı, özellikle sabah ve akşam trafiğinde İstanbullulara alternatif güzergah sağlayacak.

 

Geçen yıl vapurlarla 108 milyon yolcu, 7 milyon da araç taşıdıklarını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şu bilgileri verdi:

 

 

”Deniz ulaşımını daha aktif kullanabilmek için yeni modeller geliştiriyoruz. Şu anda yeni bir çalışma başlattık. Arkadaşlarımızdan şunu istedik; İstanbul Boğazı toplamda 30 kilometre… Her iki sahile paralel olarak Beykoz’dan Üsküdar’a doğru, Sarıyer’den de Karaköy’e doğru bir deniz hattının oluşturulmasını istedik."

 

İstanbul Boğazı’nın uzunluğu 30 kilometreyi buluyor.

 

Kadir Topbaş, dün Kadıköy’de gerçekleştirilen ”3. Köprüye Hayır” mitingine ilişkin bir soru üzerine, köprü için en kuzeyde maden ocaklarının kazı alanlarında tahrip edilmiş doğa ve daha çok makilik tarzındaki yer ile istimlak edilecek az bir bölge seçildiğini, Beykoz’un arkasından Paşaköy’den Eyüp arkasındaki Odayeri arasında 52 kilometre olduğunu, bu 52 kilometrelik alandan Beykoz ve Sarıyer’e iniş olmadığından bahsedildiğini hatırlattı.

 

Topbaş, ”Kimseye ‘araç almayın’ diyemezsiniz. Bunu yazanlara soracaksınız; ‘Sizin çocuğunuzun, eşinizin arabası yok mu? Çocuğunuz büyüdüğünde araba almayacak mısınız?’ O garantiyi versinler. Hem araba alacak, hem ‘yol, köprü yapmayın’ diyecek. Doğru yerlerde doğru yaptığınızda bir problem yok” diye konuştu. Topbaş, şu anda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden günde 30 bin civarında TIR ve ağır vasıta geçtiğine dikkati çekti.

 

Ntvmsnbc