İbret Olsun Diye…

Doğal Yaşam
Geçtiğimiz eylül ayında aşırı dozda uyuşturucu alarak hayata veda eden Begüm Veral‘ın annesi Yeşim Argun, kızının dramını hikâyeleştirdi. Olayın şokunu hâlâ atlatamayan acılı a...
EMOJİLE

Geçtiğimiz eylül ayında aşırı dozda uyuşturucu alarak hayata veda eden Begüm Veral‘ın annesi Yeşim Argun, kızının dramını hikâyeleştirdi.

Olayın şokunu hâlâ atlatamayan acılı anne, gençleri uyuşturucudan uzak tutabilmek için İstanbul Emniyeti ile el ele verdi, 16 sayfalık bir kitapçık hazırladı. Narkotik Şube Müdürlüğü’nün ‘Hedef Sensin, Madde Kullanımına Hayır’ adlı sosyal sorumluluk projesi için hazırlanan kitapçık, yaşanmış hikâyelerden oluşan serinin ilki oldu. Anne Argun, ‘Begüm‘ adı verilen kitapçığı tüm gençlerin okuması ve ders çıkarması için yazdığını söyledi.

Yaşadığı acıyı gençlerle paylaşan Yeşim Argun, hikâyesine, şu uyarılarda bulunarak başlıyor: "Uyuşturucu madde kullandığını öğrendiğiniz arkadaşlarınıza sakın kendi başınıza yardım etmeye çalışmayın. Onu arkadaşınız olarak kabul etmezseniz ona daha çok yardım etmiş olursunuz. Eğer çok sevdiğiniz bir arkadaşınız uyuşturucu kullanıyorsa o arkadaşınızı bir gün mezarlıkta ziyaret etmemek için yapmanız gereken şey ailesine bildirmektir."

Eroin bağımlılığının ilk adımının ‘arkadaş kıyağı’ olduğunu belirten anne Argun, gençlerin arkadaş seçimine ailelerin müdahil olması gerektiğini de söyleyerek aileleri uyarıyor. Eroin, Begüm’ün hayatını Kadıköy’de oturan arkadaşlarının evinde bitirmişti. Banyoya giden genç kızın uzun süre çıkmamasından endişelenen arkadaşları, kapıyı kırarak içeri girmiş ve Begüm’ü baygın halde bulmuştu. Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘ne kaldırılan genç kızın aşırı dozda uyuşturucudan öldüğü tespit edilmişti. Acısının dinmediğini vurgulayan anne Argun, çeşitli platformlarda uyuşturucuya karşı mücadelesini sürdürüyor.