Hayvanlara Antibiyotik Yediriyorlar!

Doğal Yaşam
Fabrika çiftçiliğinin yararı, çok sayıda hayvanı küçük yerlere kapatarak elde edilebilen ucuz et. Bunun muhtemelen en büyük maliyeti ise insan sağlığı üzerindeki olası etkisi. Fabrika çiftliklerde yet...
EMOJİLE

Fabrika çiftçiliğinin yararı, çok sayıda hayvanı küçük yerlere kapatarak elde edilebilen ucuz et. Bunun muhtemelen en büyük maliyeti ise insan sağlığı üzerindeki olası etkisi. Fabrika çiftliklerde yetiştirilen hayvanlara, büyümelerini kolaylaştırmak ve aşırı kalabalığın tehlikelerini dengelemek için normal beslenme düzeni kapsamında, bakterileri öldüremeyecek kadar küçük dozda antibiyotik verilir.

Fabrika çiftlikleri aslında antibiyotiğe dirençli bakteriler yetiştiriyor ve bazı antibiyotikler, artık insanlarda olması gerektiği kadar etkili olmuyor. Ucuz etin bedelini, bugüne kadar geliştirilmiş en önemli ilaçlardan bazılarını feda ederek ödüyoruz.

Ulusal Kaynakları Koruma Konseyi Mayıs ayında, başka grupların da desteğiyle, çiftlik hayvanlarında tedavi amacı dışında penisilin ve tetrasiklin kullanımına son vermesi için, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ni (FDA) dava etti. Bu durumda veterinerler hasta hayvanları bu ilaçlarla hâlâ tedavi edebilecek, ama bunları düzenli olarak hayvanların besinlerine katamayacak.

FDA’in elinde bu ilaçları yasaklayacak bilimsel çalışmalar ve yetki yıllardır var. Ancak antibiyotik yasağını destekleyen ABD Tıp Derneği ile Dünya Sağlık Örgütü’nün güçlü itirazlarına rağmen, hep ilaç ve çiftlik lobisinin baskısına boyun eğdi. Şirketlere ait fabrika çiftliklerinin değerli ilaçları sadece, hastalık riski yaratan koşullarda tutulan hayvanların büyümesini kolaylaştırmak için kullanarak heba etmesini durdurma zamanı geldi. Son tahminlere göre, ABD’de satılan antibiyotiğin yüzde 70’i çiftlik hayvanlarında kullanılıyor. FDA tehlikeli ilaç kullanımını bitirmek için kendi bilimsel çıkarımlarına ve yasal yükümlülüğüne dayanıp bunu değiştirebilir.

New York Times – Sabah