Hayatı Halata Bağlı…

Doğal Yaşam
İskelesiz minarelere halat yardımıyla tırmanan minare ustası Mehmet Sinan Minareci, mesleğinde, Türkiye’deki 4-5 kişiden biri olduğunu belirterek, mesleğinin yakın gelecekte son bulmasının hüznü...
EMOJİLE

İskelesiz minarelere halat yardımıyla tırmanan minare ustası Mehmet Sinan Minareci, mesleğinde, Türkiye’deki 4-5 kişiden biri olduğunu belirterek, mesleğinin yakın gelecekte son bulmasının hüznünü yaşıyor.

Minare ustası Minareci, 18 yaşından beri mesleğin içinde olduğunu, kentte herkesin kendisine ”Örümcek Adam” dediğini söyledi.

”Ben liseye giderken minare ustası olan dedem ve babamın yanında kubbenin yağlı boyasını yapıyordum. Bu şekilde ben de iskelesiz halatla minareye tırmanmayı öğrendim” diyen Minareci, şimdiye kadar 85 tane minareye halatla tırmanarak, minarelerin tepesine ay yıldızı taktığını anlattı.

Mehmet Sinan Minareci, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Dedem 130, babam ise 120 cami minaresi yaptı. Şimdiye kadar yaptığım minareler içinde en yükseği 80 metreydi.

Yukarılara çıktığım zaman kendimi daha sağlıklı hissediyorum ancak ilk günkü heyecanım artık yok. Bu nedenle de halatla yukarılara tırmanmaya korkmuyorum. Yukarı tırmanıp, halatı sağlamlaştırıyorum sonra da ay yıldızı takıp temizliyorum.”

Minareci, 5 kuşaktan beri süren bu meslek nedeniyle soyadlarının ”Minareci” olduğunu bildirerek, ”Ancak bu meslek de diğer meslekler gibi bir gün son bulacak zaten ben de bu mesleği yapan Türkiye’deki 4-5 kişiden biriyim. Çok az sayıdayız” dedi.