Göle Hoşgörü Mayaladı

Doğal Yaşam
Mozaik Kültür ve Sanat Vakfı tarafından Rotterdam kentinde düzenlenen ‘Nasreddin Hoca Şenliği’ çerçevesinde, temsili Nasreddin Hoca Maas Nehri’ne "hoşgörü mayası" çaldı. Te...
EMOJİLE

Mozaik Kültür ve Sanat Vakfı tarafından Rotterdam kentinde düzenlenen ‘Nasreddin Hoca Şenliği’ çerçevesinde, temsili Nasreddin Hoca Maas Nehri’ne "hoşgörü mayası" çaldı.

Temsili Nasreddin Hoca, bu yıl beşinci kez düzenlenen etkinlikler çerçevesinde Rotterdam caddelerinde "sevgi, umut ve hoşgörü" turu da attı.

Törende bir konuşma yapan Mozaik Kültür Sanat Vakfı Başkanı Ali İhsan Ünal’da ırkçılık ve ayrımcılığın en üst seviye çıktığı bir ortamda çalınan bu hoşgörü mayasının son derece önemli olduğunu söyledi. Nasreddin Hoca’nın felsefesinin tüm dünyaya hitap ettiğini anlatan Ünal, "Hocanın torunları olarak gittiğimiz her yere sevgi götürmüşüz. Türkler olarak gittiğimiz her yere katkılar sunmuştur. Bizim felsefemiz; yaratılanı yaratandan ötürü severizdir. Bu felsefe Hollanda’daki ırkçılığın panzehiridir." dedi.

Büyükelçi Uğur Doğan da kısa konuşmasında, Nasrettin Hoca’nın yurt dışında da tanıtımını yapanlara ve bu çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Rotterdam Başkonsolosu Esen Altuğ ise "13. yüzyılda yaşamış olan büyük düşünür Nasreddin Hoca, bizleri güldürürken düşündürmekte ve toplumsal sorunların çözümüne de büyük bir katkı sağlamakta. Böyle bir düşünürü Hollanda’da anmak çok anlamlı. Özellikle Hollanda’da yaşayan vatandaşlarımızın kültürel zenginliklerimizi burada yaşatmaları ve yaşadıkları toplumla birlik ve beraberlik içinde yaşamaları önemli. Nasreddin Hoca felsefesi; hoşgörü, sevgi ve kardeşliktir. Göle çalınan ‘Sevgi ve Hoşgörü’ mayasının bu toplumda hakim olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Nasreddin Hoca şenliğinin kültür –sanat bölümünde Zeybek Grubu, Efeler, İbiş ile Memiş tiyatro gösterisi, Grup Gökkuşağı Semazen Grubu gösteri sundular.