Fostat Kullanımına Yasak

Doğal Yaşam
AB Komisyonu, deterjanlarda su kaynaklarını kirleten fosfatın kullanılmaması ve fosfor içerikli katkı maddelerinin azaltılması için öneri hazırladı. Sanayi ve girişimcilikten sorumlu AB Komisyonu Üyes...
EMOJİLE

AB Komisyonu, deterjanlarda su kaynaklarını kirleten fosfatın kullanılmaması ve fosfor içerikli katkı maddelerinin azaltılması için öneri hazırladı.

Sanayi ve girişimcilikten sorumlu AB Komisyonu Üyesi Antonio Tajani, deterjanlarda fosfat kullanımının yasaklanmasıyla Avrupa’nın göl, nehir ve sahillerinde su kalitesinin yükseleceğini söyledi.

AB Komisyonu, fosfat ve fosfor içerikli katkı maddelerinin nitrat örneğinde olduğu gibi suya karıştığında kırmızı ya da yeşil dalga olarak adlandırılan su yosunlarının hızla büyüyerek diğer su canlıların yaşam alanının daralmasına neden olduğunu bildirdi.

Sudaki fosfatın kimyasal ve biyolojik işlemlerle temizlenmesinin yüksek teknoloji ile ağır maliyet gerektirmesi ve AB’deki birçok arıtma tesisinin bu altyapıya sahip olmaması nedeniyle fosfat ve fosfor içerikli katlı maddelerinin deterjanlarda kullanımının yasaklanmasını öneren AB Komisyonu, otomatik bulaşık makinelerinde kullanılan fosfatlı tablet deterjanların ekonomik açıdan uygun bir alternatif bulununcaya kadar yasaktan muaf tutulmasını istedi.

AB Komisyonu’nun analizlerine göre Avrupa’nın en kirli su kaynaklarından Tuna Nehri’ndeki fosfatın yüzde 16’sı ve Baltık Denizi’ndeki fosfatın yüzde 24’ü deterjandan kaynaklanıyor.