Erkek Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

Doğal Yaşam
Kısırlaştırma ameliyatı kedilerin planlanmamış gebelikten kaçınmaları ya da bazı hastalıklardan korunmaları için yapılmaktadır. Kısırlaştırma operasyonunun kedilere pek çok faydası da bulunmaktadır. B...
EMOJİLE

Kısırlaştırma ameliyatı kedilerin planlanmamış gebelikten kaçınmaları ya da bazı hastalıklardan korunmaları için yapılmaktadır. Kısırlaştırma operasyonunun kedilere pek çok faydası da bulunmaktadır. Bir erkek kedinin testislerinin alınması olarak bilinen erkek kedi kısırlaştırma işlemi veterinerler tarafından günlük gerçekleştirilen rutin bir işlem olmaktadır.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Nedir?

Bir erkek kedi kısırlaştırma operasyonunun adına kastrasyon adı verilmektedir. Erkek kediler ergenlik dönemlerinde çiftleşmek istemektedir. 6. aydan sonra erkek kediler çiftleşmek istemekte ve değişik sesler çıkarmaktadır. Bazı erkek kediler evlerde tuvaletlerini çeşitli yerlere bırakmaktadır. Bunun sebebi erkek kedilerin çiftleşmek için evin bazı yerlerine kokularını bırakmalarıdır. Bu tepkiler erkek kediler tarafından içgüdüsel olarak gerçekleşmektedir.

Evlerde kedi bakan kişiler kedilerini çiftleştirmek istemiyorlar ise mutlaka kısırlaştırmaları gerekmektedir. Erkek kedilerin kısırlaştırılması konusunda pek çok kişi endişelenmektedir. Bu operasyon veterinerler tarafından yapılmaktadır. Erkek kediler kontrol edildikten sonra operasyona alırlar. Herhangi bir sağlık problemi olmayan kedilerin bu ameliyatta riskleri en azdır. Fakat kısırlaştırma yapılması için erkek kedilerin 10 ile 15 aylık kadar olması beklenmektedir. Böylelikle erkek kediler gelişimlerini de tamamlamış olur.

 Erkek Kedi Kısırlaştırma Nedenleri

Erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi dişilere göre daha kolay gerçekleşir. Operasyon kısa sürmektedir. Dikişsiz yapıldığı için iyileşme süresi de en aza inmektedir. Aksi bir durum olmadığı sürece aynı gün kediler evlerine gönderilir. Erkek kedi kısırlaştırma operasyonunun yapılmasının nedenleri şunlar olabilir:

– Rahatsızlık Kontrolü: Kısırlaştırılmamış erkek kediler sokakta ya da geniş bir alanda başıboş dolaşmaktadır. Bölgelerine çok keskin bir koku bırakarak işaretlerler ve çok fazla gürültü çıkarırlar. Bu nedenle erkek kediler çoğu zaman kısırlaştırılmaktadır.

– Sağlık Sorunları: Kısırlaşmayan erkek kediler daha fazla kavga etmektedir. Kavga eden erkek kediler de FIV ve FELV gibi hastalıkları diğer kedilere daha çok yaymaktadır. Ayrıca bu durum apse gibi dövüş yaralanmalarına da neden olmaktadır. Bununla beraber sokakta kavga ettikleri zaman trafik kazası geçirme olasılıkları bulunmaktadır.

– Evcil Hayvan Sorunları: Kısırlaştırılmayan erkek kediler genellikle evden kaçmakta ve evlerine geri dönmemektedir. Ayrıca evin içerisinde koku bırakabilir veya evdeki sahiplerine daha saldırgan olabilirler. Bu nedenlerden dolayı erken yaşta erkek kedi kısırlaştırma operasyonunun yapılması gerekir.

Nüfus Kontrolü: Bir yerde bir erkek kedi birçok dişi kediyi hamile bırakabilmektedir. Bu nedenle erkek kedileri kısırlaştırmak nüfus kontrolü açısından faydalı olmaktadır. İstenmeyen gebelikleri önlemek için bir dişi kediyi kısırlaştırma ne kadar önemliyse erkek kediyi kısırlaştırmak da bir o kadar önemlidir. Kısırlaştırılmayan ve saldırgan tavırlar sergileyen erkek kediler kedi ısırıkları ile birbirlerine AIDS hastalığını ya da lösemi virüsünü bulaştırabilirler.

 Erkek Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erkek kedi kısırlaştırma ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Kediler tamamen uyurken ve entübe edilerek soluk borusuna yerleştirilen bir tüp ile kedilerin solunumunu engelleyecek bir faktöre karşı solunum yolunun sürekli açık kalması sağlanarak yapılmaktadır. Çok hızlı bir ameliyat olduğu için bazı durumlarda yüz maskesi de kullanılabilir. Genel anestezi almadan önce anestezinin etkisinden daha iyi faydalanmak, anestezik madde miktarını azaltmak, anesteziye giriş ve çıkışın daha sağlıklı olmasını sağlamak için anestezi öncesi bir madde verilir.

Kedilerin oksijen seviyesi nabzı anestezi altında iken makine ile izlenmektedir. Ameliyat esnasında dişi kediler ısıtmalı battaniyede tutulmaktadır. Fakat erkek kedilerin ameliyatları çok daha kısa sürdüğü için battaniyeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Fakat erkek kediler ameliyatta sonra battaniyeye sarılmaktadır. Erkek kedilerin testislerinin derisine bir kesik atılarak testisler çıkarılmaktadır. Erkek kedilerin cilt kesileri daha küçüktür. Bu nedenle dikiş atılmasına gerek yoktur. Bu yüzden dişi kedilere göre hızlı bir iyileşme sağlanmaktadır.

 Erkek Kedi Kısırlaştırılması Sonrası Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkek kedi kısırlaştırma sonrasına bakımının dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Kısırlaştırma sonrasında kediler eve ilk geldikleri zaman tuvalete götürülmesinde yarar vardır. Çünkü veterinerde bulunduğu süre içerisinde kendi tuvaleti olmadığı için muhtemelen tutmuş olacaktır. Bununla beraber erkek kedilerde ameliyat sonrasında ilk 24 saat kusmalar görülebilir. Bu normal karşılanır. Kedilere ameliyat sonrası 12 saat geçmeden mama veya su verilmemelidir. Verilmesi durumunda suyu ve mamayı kusabilmektedir.  Bu süre daha erkene de alınabilir. Bu konuda veteriner hekiminiz sizi bilgilendirecektir.

Kediler ameliyat sonrası anestezi etkisi ile sendeleyebilmektedir. Yürümesi değişen kedilerin bu durumları oldukça normaldir. Kedilerdeki bu sendeleme durumu vücuttan anestezi atılmadan geçmemektedir. Kedilerin uyumayı sevdikleri alanlarda dinlenmeleri ve uyumaları sağlanmalıdır. Erkek kedi kısırlaştırma sonrasında yaklaşık 1 gün sonra erkek kediler normale dönmektedir. Kedilerin 24 saat sonra ilk maması yiyeceği zaman mutlaka yaş kedi maması verilmesi tavsiye edilmektedir.

 Erkek Kedi Kısırlaştırma Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Erkek kedi kısırlaştırma sonrasında böbrek hastalıkların önüne geçilmesi çok önemlidir. Bunun için kedilere kısırlaştırılmış kedi maması verilmesi gerekir. Kısırlaştırılmış kedi maması kısırlaştırma işleminden sonra kilo alma ihtimalini de azaltmaktadır. Bu sayede obezite de engellenmiş olacaktır. Bunun yanı sıra çok sık su tüketimi sağlanmalıdır. Su tüketimi de böbrek hastalıklarının önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

Kedilerde kısırlaştırma işlemi sonrasında sabah akşam sularının mutlaka değiştirilmesi gerekir. Özellikle taze su kullanımı çok önemlidir. Erkek kedi kısırlaştırma operasyonu sonrası eve geldikten sonra gerekli pansumanın da yapılması gerekir. Ameliyat bölgesine her gün batikon ile pansuman yapılmalıdır.

Erkek kedilerin kısırlaştırılması sonrası ayaklanması da kısa sürmektedir. 2 gün içinde ayaklanan erkek kedilerin bu operasyon sonrasında depresyona girme ihtimalleri de azalmaktadır. Bunun sebebi çiftleşme isteklerinden dolayı artık acı çekmeyeceklerdir. Operasyon sonrasında erkek kediler daha mutlu, oyuncu ve huzurlu bir şekilde hayatlarına devam ederler.

 Kedilerin Kısırlaştırılmasının Faydaları Nelerdir?

Kedilerin kısırlaştırılması hem dişi hem de erkek kediler açısından büyük fayda sağlamaktadır. Bu nedenle günümüzde pek çok kişi kedi kısırlaştırma operasyonu yaptırmaktadır. Kedilerin kısırlaştırılmasının faydaları şunlardır:

– Kısırlaştırma kedilerde üreme hormonu üretimini azaltmaktadır. Erkek kedilerde işaretleme ve bölgesel mücadele gibi davranışları ve dişi kedilerde aşırı sevme ve saldırganlık gibi davranışları büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu durum kedilerin yaşam süresi beklentilerini önemli ölçüde arttırmaktadır. kavga ve yaralanmalar sırasında bulaşıcı hastalıkları ortaya çıkma ihtimalini de düşürmektedir.

– Erkek kedilerde kısırlaştırmanın en önemli faydası kanser dahil olmak üzere testiküler hastalık riskini ortadan kaldırmaktadır. Testosteronların neden olduğu hastalıkların riskini de azaltmaktadır. Bu hastalıklar perineal herniler, prostatit, perianal adenomlar ve benign prostat hiperplazisi hastalıklarıdır.

– Dişi kedilerin kısırlaştırılmasının en önemli faydası ise kanser, pirometra, polikistik yumurtalıklar ve metritis gibi yumurtalık ve uterus hastalıkların riskini tamamen ortadan kaldırmaktadır. Bununla beraber meme kanseri ve yanlış gebelik gibi hormon kaynaklı hastalıkların riskini de azaltmaktadır.

 Erkek Kediler Kısırlaştırma İşlemi Sonrası Şişmanlar mı?

Kısırlaştırma işlemi kedileri direkt bir şekilde şişmanlatmamaktadır. Fakat kısırlaştırma sonrasında kilo alma ihtimali de artmaktadır. Bu nedenle kedilerin sağlıklı kilo alması konusunda kedilerin beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekir. Fazla kaloriye ihtiyaç olan kedinin sağlıklı kalması için yaşam standardına uygun bir şekilde yeterli miktarda beslenmesine emin olunması gerekir.

Kısırlaştırılmış kediler için özel kedi mamaları da bulunmaktadır. Bu mamaların tüketilmesi kedilerin sağlığı için daha önemlidir. Eğer kısırlaştırma işlemi sonrası kedilerin kilo alındığı düşünülüyor ise bir veteriner hekime başvurmak doğru olacaktır.

Kedi kısırlaştırma konusunda daha fazla bilgi almak için ziyaret edin: https://uskudarveteriner.com/uskudar-kedi-kisirlastirma/