En İyi Ekmekarası Mekanlar

Doğal Yaşam
İstanbul’da yaşayıp bu mekanları bilmeyen az gibidir. Hele bir de öğrenciyse… En parasız kalındığı zamanda arkadaşlarla kalan son paralar birleştirilip ekmekarası balık, döner ya da kokore...
EMOJİLE

İstanbul’da yaşayıp bu mekanları bilmeyen az gibidir. Hele bir de öğrenciyse… En parasız kalındığı zamanda arkadaşlarla kalan son paralar birleştirilip ekmekarası balık, döner ya da kokoreç molası verilir ayaküstü.  O an biraz  "fukara işi " görülebiliyor, ama yıllar sonra hangi lüks restaurantta ne yersen ye, o tadı alamazsınız. Alışkanlık bu ya, başka şehirde de yaşasa insan İstanbul’a geldiğinde bu mekanlara uğramadan yapamıyor.  Zaman Gazetesi’de Cuma ekinde  İstanbul’un en güzel ekmek arası mekanlarına yer vermiş…  İşte yolunuz İstanbul’a düşerse, şöyle boğaza karşı bir balık-ekmek yemeden dönmemeniz gereken yerler…

Boğaz’a karşı balık-ekmek
İstanbul’a gelip de Boğaz’da balık-ekmek yemeden gitmek olmaz. Eminönü sahilinde kurulan balıkçı tezgâhları sizlere muhteşem manzara eşliğinde karnınızı doyurma fırsatı sunuyor. Eminönü’ne uğradığınızda 200 metre öteden alırsınız balığın kokusunu ve deyim yerinde ise ‘karnınız zil çalar’. Ayaküstü kaptana ‘Bana da bir balık ekmek çek!’ diye seslenirsiniz. Sonra mavi ile birleşen ekmek teknelerinin telaşını zevkle seyredersiniz. Tavsiyemiz, balık-ekmeği, gün batımında yüzünüze çarpan ılık denizden rüzgârların eşliğinde yemeniz. Balık ekmeğin fiyatı 4 TL.

Kıvanç Tatlıtuğ’un ‘leyla’sı
Çikolatayı sevmeyen yoktur. Peki, ya çikolata bizlere alternatif lezzetler sunuyorsa tercihimiz olabilir mi? Nispetiye Caddesi’ndeki Barış Büfe, çikolatanın farklı bir tadını bizlere sunuyor. Gökhan Zan, Kıvanç Tatlıtuğ, Murat Göğebakan gibi birçok sanatçının vazgeçilmez mekânı olan Barış Büfe’nin ‘leyla’sı herkesin dilinde. Tostları ile tercih edilen bu küçük büfe, en çok ‘leyla’sı ile biliniyor. Leyla, ekmek arasına konulan sütlü çikolata ve muzdan yapılıyor. 24 saat açık olan mekâna yolunuzu mutlaka düşürün. Öyle ki leylanın tadını aldıktan sonra yolunuzu hep Nispetiye’ye düşürmek isteyeceksiniz. Çeşitli lezzetlerin de mekânı olan Barış Büfe’de fiyatlar çok da cep yakar cinste değil. Mesela leyla 6.5 TL (0212 287 42 80).

Bergüzar Korel ve Tülin Şahin’in kahvaltı mekânı
Kahvaltı yapmak günün en önemli işidir. Tabii bunun için taze ürünlerden kahvaltı hazırlayan güzel bir yer bulmanız gerekir. Teşvikiye Camii’nin karşısında bulunan Çerkezo tam böyle bir adres. Vitrini ve iç dekorasyonuyla sizleri rahatlatacak olan bu mekânda Alman ve İtalyan ekmekleriyle kahvaltı yapmak ayrı bir keyif. Diyet ekmeklerle yapılan zeytinli toplar büyük ilgi görüyor. Bergüzar Korel ve Tülin Şahin gibi ünlü isimlerin müdavimi olduğu Çerkezo, 1991’den bu yana hizmet veriyor. Mekânın sahibi Fikret Yorulmaz, kafenin içerisine deniz ürünlerinin resmini çizmiş. (0212 260 85 87)

Biraz da acı, şimdi ‘kokoreç’ zamanı
Kimyon, kekik, acı pul biberin bağırsak ve bumbarla ekmeğin arasına sıcacık girmesidir ‘kokoreç’. Peki, nerede yenir? Tabii ki 1962’den beri Beyoğlu Balık Pazarı’nda hizmet veren Şampiyon Kokoreç’te. Müdavimleri vardır bu tadın. Sabah ya da akşam fark etmez onlar için. Günün her vakti kokoreç yenir. Eğer siz de bunlardan biri iseniz her noktadan sizi mutlu edecek bir mekândır ‘Şampiyon Kokoreç’. 6-10 TL arası değişen fiyatları ise herkese hitap edecek düzeyde. Bu lezzet durağının her yerde şubesi olsa da Balık Pazarı’ndakinin yeri apayrı. (0212 251 25 11)

 
Ünlülerin uğrak mekânı Bambi

İstanbul’da gezerken Taksim’e uğramadan geçmek olmaz. Hele bir de öğle vaktiyse Sıraselviler Caddesi’ndeki Bambi’ye uğramanın tam zamanıdır. Kaşarlı dürüm ve tropik meyvelerden oluşan atom tercihiniz olmalı. ‘Ekmeğin arasına elimi koyup yiyenlerdenim.’ diyorsanız bu mekâna uğramadan geçmeyin. 1974’te Taksim Sıraselviler’de açılan Bambi şimdilerde Şaşkınbakkal, Sirkeci, Kadıköy, Çamlıca ve Mecidiyeköy gibi farklı semtlerde 24 saat boyunca hizmet veriyor. Bambi’ye Cem Yılmaz’dan Kenan Doğulu’ya kadar pek çok ünlü gidiyor. Kaşarlı dürümün fiyatı 6 TL, atomu 4.5 TL. (0212 293 21 21)

Türk usulü et döner Sadık Usta’da
Aksaray’ın ara sokaklardan geçerken rastladık Sadık Usta’nın beş metrekarelik dükkânına. Yoğun ilgi bizi oldukça şaşırtmıştı. Mekânın sahibi Sadık Usta, etten aldığı lezzeti, herkese en hissedilir haliyle sunmak isteyince 1982’de başlamış bu işe. Aile işletmesi olarak kurduğu döner tezgâhı, etten ziyade muhabbet de yayar olmuş sokaktan geçenlere. Sadık Usta iki yıl önce vefat edince dönerin namını yeğeni Baki Kaya devam ettirmeye başlamış. Döner Erzincan’dan gelen et ile hazırlanıyor. Çeyrek ekmek 2 buçuk, yarım ekmek 3 buçuk TL (0555 523 00 00).