Doymak İçin İlle de Et Yiyeceğiz!

Doğal Yaşam
Türkiye’nin birbirinden zengin çeşitleriyle dolu sofrasında et yemeklerinin önemli bir ağırlığı bulunuyor. Bu zenginliğin etkilediği damak tadımız, doyup doymamız arasındaki farka da karar verme...
EMOJİLE

Türkiye’nin birbirinden zengin çeşitleriyle dolu sofrasında et yemeklerinin önemli bir ağırlığı bulunuyor. Bu zenginliğin etkilediği damak tadımız, doyup doymamız arasındaki farka da karar vermemiz için kriter oluşturuyor.

Günde 350 bin kişiyi doyuran Sofra Grubu’nun Genel Müdürü Yaşar Büyükçetin de, Türklerin öğle yemeğinde et yemeyince doymadıklarını düşündüğünü söylüyor.

Her gün 40 ilde 350 bin kişiye yemek servisi hizmeti vererek, ordudan sonra en büyük sofraları kuran Sofra Grubu’nun Genel Müdürü Yaşar Büyükçetin yemeğin işyerinde motivasyonun temeli olduğunu belirtiyor.  Şirketlerin kriz zamanlarında ilk olarak yemekten tasarruf etmeyi düşündüklerini kaydeden Büyükçetin, bunun psikolojik etkisinin büyük olduğunu, Türkiye’de çalışanların et yemeden "doydum" demediğini ifade ediyor. Türklerin genelde karbonhidrat ağırlıklı beslendiğine dikkat çeken Büyükçetin "Soframızda pilav ve çorba mutlaka olacak. Ayrıca kırmızı ve beyaz et yemeyince çalışanlar doymadıklarını düşünüyor. Tuzu seviyoruz. Ekmeği çok seviyoruz. Ancak biz diyetisyenlerle görüşüp bu dengeli beslenmeyi sağlıyoruz" diye konuşuyor.