Depremi Bu Kez Böyle Analım

Doğal Yaşam
TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi, deprem yıldönümlerinin sadece anma programları ile hatırlamaktan ziyade, toplumun bilinçlenmesine vesile olması gerektiği görüşünde. Bu çerçevede, Marmara dep...
EMOJİLE

TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi, deprem yıldönümlerinin sadece anma programları ile hatırlamaktan ziyade, toplumun bilinçlenmesine vesile olması gerektiği görüşünde. Bu çerçevede, Marmara depreminin 10. yıl dolayısıyla “ 10/Sözün Tükendiği Yer” adlı bir slogan yarışması düzenliyor.
 
TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Yalçın Ergen, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye tarihinin en yıkıcı depremlerinden 1999 depremlerinin, 10. yılında, giderek belleklerden uzaklaştığının açıkça görüldüğünü bildirdi.

Her yıl 17 Ağustos ve 12 Kasımda acıların, birbirinin aynı, sürekli tekrarlanarak anlamını yitiren söylemlerle yalnızca bir “arınma” programına dönüşen toplantılarla paylaşılmaya çalışıldığını belirten TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Yalçın  Ergen, bu tür yaklaşımla geleceğe yönelik bir umut oluşturmanın mümkün olmadığını savunuyor.

Yarışma, 1999 depremlerinin 10. yılında 7’den 77’ye herkesçe anlaşılabilen ve amacı yansıtan toplumsal mesajların akılda kalıcılık özelliği nedeniyle slogan biçiminde ortaya çıkarılmasını hedefliyor. Toplantı, panel, basın açıklamaları, araştırma raporları, tartışmalar, eğitimler, yazılı ve görsel dokümanlarla sözün tükendiği 10 yılın ardından, depremi unutmamak, ama zararlarını azaltmak amacıyla doğru sloganların, akılda kalıcı, kısa ve özlü ifadenin 7’den 77’ye herkese ulaşmana bir vesile olmak bu projenin asıl hedefi. 

Elektronik postayla da başvurulabilecek olan yarışmanın son katılım tarihi 10 Temmuz.
Ödül olarak birinciye 2 bin TL, ikinciye bin TL, üçüncüye 750 TL, 3 slogana da 500’er TL mansiyon verilecek.

Yarışma şartnamesi için: www.komimod.org