Çocuk Koltuğu Zorunlu Oluyor

Doğal Yaşam
Ülkemizde kazaya maruz kalan 0-9 yaş arasındaki çocukların yüzde 46’sı oto koltuğu kullanılmaması nedeniyle hayatını kaybediyor.  Emniyet yetkilileri, çocukların daha güvenli seyahat etmesi...
EMOJİLE

Ülkemizde kazaya maruz kalan 0-9 yaş arasındaki çocukların yüzde 46’sı oto koltuğu kullanılmaması nedeniyle hayatını kaybediyor. 

Emniyet yetkilileri, çocukların daha güvenli seyahat etmesi için harekete geçti. 1 Haziran’dan itibaren oto koltuğu kullanımı zorunlu olacak. Kullanmayanlar 55 TL ceza ödeyecek.

Türkiye’de her yıl meydana gelen trafik kazalarında yaklaşık 5 bin kişi hayatını kaybediyor. Kazalardan en çok etkilenenlerin başında çocuklar geliyor. Dünya Sağlık Örgütü‘nün (WHO) raporuna göre Türkiye, trafik kazalarında ölen 0-14 yaş grubu sıralamasında 5’inci sırada. Bu yüksek ölüm oranının sebeplerinden biri de küçük çocukların araçta özel bir koltukta seyahat etmemesi.

Avrupa’da araçlarda çocuk koltuğu zorunlu tutuluyor. Bu ülkelerde kazalarda çocuk ölüm oranı yüzde 2 iken bizde yüzde 40. Kazaya maruz kalan 0-9 yaş arasındaki çocukların yüzde 46’sı oto koltuğu kullanılmaması sebebiyle hayatını kaybediyor. Rakamlar konunun hassasiyetini açıkça gösteriyor. Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri çocukların daha güvenli seyahat etmesi için harekete geçti ve 1 Haziran 2010’dan itibaren oto koltuğu kullanımı zorunlu hale geliyor. Artık araçlarda 150 cm’den kısa ve 36 kg’nin altındaki çocukların seyahati sırasında oto koltuğu zorunlu olacak. 135 cm’den uzun çocuklar ise ön koltuk hariç diğer koltuklarda emniyet kemerlerini takarak seyahat edebilecek.

Ülkemizde araçlarda çocuk koltuğu kullanımı yavaş yavaş yaygınlaşmaya başladı. Ancak hâlâ ABD ve Avrupa’daki kadar değil. Birçok aile, çocukların anne kucağında yolculuk etmesini ya da arka koltukta oturmasını yeterli görüyor.

En kötüsü de hâlâ otomobillerde ön koltukta oturan çocuklara sık rastlanması. Saatte 20 km hızla giderken bile meydana gelebilecek kazalarda çocuklar yaralanabiliyor. Çocuk koltuğunun kullanılması ise çocuk ölümlerini yüzde 71 oranında azaltıyor.

E-bebek.com‘un yaptırdığı bir araştırma bu konudaki eksiğimizi anlamamız için yeterli. Araştırmaya göre, Türkiye’de çocukların yüzde 80’den fazlası oto koltuğunda seyahat etmiyor. Çocukların yaklaşık yüzde 30’una aracın ön koltuğunda oturması için izin veriliyor. 16 ilde 15 yaş üstü 1.554 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmada, çocukların kaç yaşına kadar oto koltuğuna oturtulmaları gerektiğini bilmeyenlerin oranı yüzde 64.4 iken, katılımcıların yüzde 96.5’i ise kaç cm boy ve kilonun altındaki çocukların oto koltuğuna oturtulması gerektiği ile ilgili soruya ‘bilmiyorum/ fikrim yok’ yanıtını veriyor.

Çocuğun seyahat sırasında araçta özel koltukta oturtulmamasının cezası ise 55 TL. Bu rakam çocuk sayısına göre katlanarak artıyor. Yani 2 çocuğunuz varsa ve koltuk kullanmıyorsanız cezanız 110 TL oluyor.

Çocuk koltukları 100 ile bin 100 TL arasında fiyatlarla satılıyor

Çocuklar için 9 kilogramdan 36 kilograma kadar değişen boyutlarda koltuklar satılıyor. Bu koltuklardan izofiksli olanlar son yıllarda üretilen otomobiller için tasarlanmış. Emniyet kemeri bağlantısına gerek duymayan koltuklar araçlarda bulunan yuvalara sabitleniyor. Diğer koltuklar ise araçların arka koltuklarında yer alan emniyet kemerleri ile bağlanıyor. Çocuk koltukları omuz ve bacak arası gibi 5 noktadan çocuğu tutarak kaza anında fırlama ve çarpma etkilerinden koruyor. Çocuklar uykudayken de koltukları kullanması için 3 kademeli olarak yatırılabiliyor. Ayrıca bazı bebek malzemesi satıcılarında oto koltuğu gibi kullanılabilen ana kucakları da var.