Burası Başkale Travertenleri

Doğal Yaşam
Van‘ın Başkale ilçesinde yer alan travertenler Pamukkale‘yi aratmıyor. Daha önce yol sorunu nedeniyle ulaşımın güçlükle yapıldığı, Van‘ın Başkale ilçesindeki "Pamukkale"yi ...
EMOJİLE

Van‘ın Başkale ilçesinde yer alan travertenler Pamukkale‘yi aratmıyor.

Daha önce yol sorunu nedeniyle ulaşımın güçlükle yapıldığı, Van‘ın Başkale ilçesindeki "Pamukkale"yi andıran travertenlerin yolu tamamlandı.

Van‘ın saklı güzelliklerinden biri olan ilçeye 45 kilometre uzaklıktaki Dereiçi köyünde yer alan travertenler, yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Yol sorunu nedeniyle daha önce ulaşımın güçlükle yapıldığı, bu nedenle ziyaretçilerin fazla tercih etmediği travertenler, yeni yapılan yol sayesinde turizme kazandırılıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Salih Tatlı, yaptığı açıklamada, travertenlerin bulunduğu bölgede inceleme yaptıklarını belirterek, bu alanın korunması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Korumanın sağlanması için öncelikle jeolojik çalışmalar yapılması gerektiğini anlatan Tatlı, jeolojik çalışmalarla suyun başka yere akışının engelleneceğini kaydetti.

Tatlı, suyun başka yere akışının engellenmesiyle bölgenin Pamukkale‘yi aratmayacak hale geleceğini ifade ederek, yapılacak çalışmalarda doğal dengenin de korunması gerektiğini vurguladı.

Müdürlük olarak bölgede yaptıkları çalışmadan sonra bölgenin sit alanı ilan edilmesi için Anıtlar Yüksek Kurulu‘na müracaat ettiklerini belirten Tatlı, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Dereiçi köyünde yaşayan 60 yaşındaki Sait Tekin ise travertenlerdeki suyun şifalı olduğunu iddia ederek, travertenlerin bulunduğu bölgenin güvenli olduğunu, yerli ve yabancı ziyaretçileri buraya beklediklerini bildirdi.