Bu Kafe Oyun Mühendisleri İçin

Doğal Yaşam
Çocukların internet kafelerde saatlerce vakit geçirmesinden hep yakınırız. Başka alanlara ilgi duymalarını isteriz. Tam da burada karşımıza İstanbul Kadıköy‘de bulunan Oyun Mühendisi Kafe (Moda ...
EMOJİLE

Çocukların internet kafelerde saatlerce vakit geçirmesinden hep yakınırız. Başka alanlara ilgi duymalarını isteriz. Tam da burada karşımıza İstanbul Kadıköy‘de bulunan Oyun Mühendisi Kafe (Moda Caddesi, Zuhal Sokak) çıkıyor.

İnternet kafelere alternatif olarak ortaya çıkan, zihinsel oyunlara ağırlık veren fantastik bir mekân. Arkadaşlarınızla veya ailenizle beraber gidip yanınızda götürdüğünüz veya oradan seçebileceğiniz bir filmi izleyebiliyorsunuz. Düzenlenen oyun turnuvalarına katılabiliyor aileniz yemek yiyip sohbet ederken siz Oyun Mühendisi‘yle beraber oyun geliştirebiliyor, oyun karakterine kendi adınızı verebiliyorsunuz. Zihinsel gelişim ve strateji oyun tutkunları burada buluşuyor.

Oyun Mühendisi ve kafenin kurucusu Şahin Yalabık, 8 yaşından beri zihinsel gelişim ve strateji oyunları oynadığını söylüyor. Yalabık, tutkunu olduğu bu tür oyunları oynamış ve boş zamanlarında benzer oyunlar tasarlamış. Kendi tasarladığı 12 tane oyun var. 29 yaşına kadar Makine Mühendisliği yapmış olan Şahin Bey, yapmak istediği işin aslında bu olmadığının farkına varmış. "Türkiye de zihinsel gelişim ve strateji oyunları oynama kültürü yok. Genelde insanlar sanal ortamda oyun oynuyor. Saatlerce bilgisayar başında oturuyorlar. Bu yüzden asosyal bireyler oluyor." diyor Oyun Mühendisi. Belki benim gibi düşünen, oyun tutkunu olan fakat fırsat bulamayan başka insanlarda vardır diye düşünmüş ve devam ettiği Makine Mühendisliğini bırakıp Oyun Mühendisi Kafe’yi açmış. Düşündüğü olmuş ve bu tür oyunlara meraklı insanlarla tanışmış. Bunların çoğunluğunu üniversite öğrencileri oluşturuyor. Lise ve ortaokul öğrencileri de var oyun tutkunları arasında. Kafeyi daha eğlenceli yapmak için yurt dışından da 135 tane oyun getirmişler. Ücret talep etmedikleri 70 tane oyunları var. Oyun Mühendisi bu sayının Türkiye de bir ilk olduğunu söylüyor. Lise öğrencisi Emre Başay oyun mühendisi kafeyi çok fantastik bulduğunu söylüyor. Emre Başay magic kart oyunu tutkunu. Oyun mühendisi kafenin zeka geliştiren, strateji oyunları yönünden sanal ortama göre daha sosyal bir yer sunduğunu söylüyor. Vakit buldukça arkadaşlarıyla Oyun Mühendisine gelip eğlenceli vakit geçirdiklerini sözlerine ekliyor.