Bu da Özürlülere Yapılır mı?

Doğal Yaşam
İstanbul Bakırköy‘deki rehabilitasyon merkezinde yapılan işkenceyi, bir temizlik işçisi cep telefonuyla çekti. Görüntülerde, bakıcılar engelli hastaları acımasızca dövüyor, sırtlarında sigara sö...
EMOJİLE

İstanbul Bakırköy‘deki rehabilitasyon merkezinde yapılan işkenceyi, bir temizlik işçisi cep telefonuyla çekti. Görüntülerde, bakıcılar engelli hastaları acımasızca dövüyor, sırtlarında sigara söndürüyor.

Sabah gazetesinden Osman Asiltürk’ün haberine göre, İstanbul Bakırköy‘deki rehabilitasyon merkezinde işkence skandalı ortaya çıktı. Bakıcıların hastalara yaptığı işkence, bir temizlik görevlisi tarafından cep telefonuyla görüntülendi. Hastaların sırtlarında sigara söndüren ve acımasızca döven vicdansızlar, şoke etti. Başbakanlık müfettişleri, soruşturma başlatırken, 6 görevli hakkında "Eziyet etme" suçundan 32’şer yıl hapis cezası isteniyor.

AĞIR HAKARETLERLE BAŞLIYOR
Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
‘na bağlı 80. Yıl Bakırköy Özürlüler Bakım ve Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi "işkence skandalı" ile çalkalanıyor. Skandal, temizlik elemanı İ.E’nin 6 Ocak 2009 tarihinde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne verdiği şikâyet dilekçesiyle patlak verdi. Son aylarda şiddet olaylarının arttığına dikkat çeken görevli, cep telefonuyla çektiği işkence görüntü ve fotoğrafları da delil olarak sundu. Özel hizmet alma yoluyla Efe Sosyal Hizmetler Limited Şirketi adına rehabilitasyon merkezine gelen bakıcıların vahşeti, ağır hakaretlerle başlıyor, sırtta sigara söndürmeyle bitiyor! Çıplak halde üzerlerine soğuk su püskürtülen engellilerin, "Kurtarın bizi" dercesine bakışı ise yürekleri parçalıyor.

TAŞERON SADİSTLER…
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü, skandal üzerine soruşturma başlattı. Rehabilitasyon merkezinde 12 Ocak 2009-25 Şubat 2009 tarihleri arasında yapılan incelemenin ardından 17 sayfalık rapor hazırlandı. Bu rapor, vahşeti tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi. Kurum müdürü Şevket Kalkan, personel ve taşeron bakıcıların ifadeleri doğrultusunda işkence gördükleri saptanan Ahmet B. (39), Cumali A. (16), Volkan D. (24) ve Yusuf B. (28) adlı hastalar, Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Adlı Tıp, Ahmet B.’nin sırtında 13, Yusuf B.’nin sırtında 10, Volkan D.’nin sırtında 3, Cumali A.’nın sırtı ve vücudunun çeşitli yerlerinde 9 kez sigara söndürüldüğünü tespit etti.

32’ŞER YIL HAPİS İSTENİYOR
Başbakanlık müfettişlerinin raporlarını inceleyen Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, iddianame hazırladı. İddianamede taşeron şirketin bakım elemanları Ramazan B. (28), Temur D. (30), Seyfullah Serkan K. (27), Selim A. (29), Ergun K. (49) ve Gani G.’nin (26) "Çocuğa beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye eziyet etmek" suçundan toplam 32’şer yıl hapsi istendi. Mağdurların özürlü olduğu için kendilerini ifade edemediklerine dikkat çekilen iddianamede, şüphelilerin sistematik şekilde mağdurlara insan onuruyla bağdaşmayan ve bedensel veya ruhsal yönden acı çekmesine, aşağılanmasına yol açtıkları belirtildi.

‘UYARDIM, DIŞLANDIM’
İşkence görüntülerini çeken görevli İ.E. ifadesinde, hastalara şiddet uygulandığı için rahatsızlık duyduğunu ve bunun için dışlandığını belirterek, "Personel arasında gruplaşmalar var. Ben ‘Çocuklara şiddet uygulamayın’ diye uyardığım için dışlandım. Özürlü çocukların burada şiddete maruz kalmasına vicdanım elvermediği için bu şikâyeti yaptım. Ergun Kanal’ın özürlü Cumali’ye tokat attığını ve çimdiklediğini gördüm, Temur’un da Cumali’ye sandalye ile vurduğunu telefonla çektim" dedi.

‘SIRTIMI AÇIP, SİGARA BASTI’
Çocukların sırtlarının sigara ile yakıldığına şahit olan Dr. Volkan Kaplan ise ifadesinde, "Nöbetimden sonra eve gittim. Daha sonra acil çağrı üzerine hemen yurda gittim. Müdürle çocukların sırtını kontrol ettik. Yusuf B.’nin sırtındaki yara 1- 2 günlük gibi tazeydi ve bende sigara yanığı izlenimi uyandırdı. Diğer üç çocuğun yaraları daha eskiydi. Aynı gün içinde odama gelen Yusuf B. ‘Ben uyumak için odama gittiğimde Temur Demirci benim sırtımı açıp sigara basıp gitti’ dedi" diye konuştu.

‘OĞLUMU COPLA DÖVMÜŞLER’
Mağdur engellilerin yakınları da şikâyetçi olarak davaya katılmak istedi. Oğlu Volkan D.’nin kendini ifade edemeyecek durumda olduğunu söyleyen Hülya D., "Volkan’ı her ziyarete gittiğimde kafasında yaralar bereler görüyordum. Bir ara oğlum, bir hafta süre ile bana gösterilmedi. Gösterildiğinde kulağının zarar gördüğünü öğrendim" şeklinde konuştu. Mağdur engelli Cumali A.’nın annesi Züleyha A. ise, "Oğlum Cumali sanıklar tarafından eziyet edilerek dövülmüştü. Ayrıca copla vurmuşlardı" ifadesini kullandı.

MALATYA’YI HATIRLATTI

İstanbul’daki skandal, akıllara 2005’te Malatya’daki çocuk yuvasında çocuklara yapılan işkence ile 2008’de York Düşesi Sarah Ferguson’un İstanbul ve Ankara’daki yurtlarda yaptığı gizli çekim görüntülerini getirdi. Malatya Çocuk Esirgeme Kurumu 0- 6 Yaş Çocuk Yuvası’ndaki bakıcıların çocukları döverken çekilen görüntüleri, özel bir kanaldaki haber programında yayınlandı. Dayak ve altına kaçıran çocuklara külot yalatma seansları Türkiye’yi derinden yaraladı. Bakıcı annelerden 14’ü çocuklara eziyet suçundan 3’er yıl 1’er ay 15’er hapis cezasına, Şefika Solmazgül ise bu suçu birden fazla çocuğa karşı işlediğinden 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

YORK DÜŞESİ SARAH FERGUSON VAKASI…

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin eski gelini York Düşesi Sarah Ferguson, geçen yıl kılık değiştirerek engelli çocukların kaldığı Ankara ve İstanbul’daki Çocuk Esirgeme Kurumu‘na ait devlet yurtlarına girmiş ve kamerası ile yurtlardaki içler acısı durumu ortaya çıkarmıştı. Ferguson, "Ankara’daki Saray Rehabilitasyon Merkezi’nde yüzlerce kırmızı ve mavi yatakta çocuklar ve gençler ellerinden ya da dizlerinden yatakların metal çubuklarına bağlanmışlardı. Burası bir yetimhane değil, terk edilmiş çocuklar deposuydu. Ardından Zeytinburnu’ndaki Rehabilitasyon Merkezi’nde 60 çocuğun kaldığı binayı ziyaret ettik. Elleri kolları bağlanmış bir kız koridorda yatıyordu" diye açıklama yapmıştı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme