Bu da ‘Kızlar Bayramı’

Doğal Yaşam
Genç kızlar ve erkekler, birbirleriyle tanışabilmek için caddeyi saatlerce turladı. Gençler, bir yandan tur atarken kaçamak bakışlarla birbirlerini beğenmeye çalıştı. İşte zonguldak Alaplı’nın g...
EMOJİLE

Genç kızlar ve erkekler, birbirleriyle tanışabilmek için caddeyi saatlerce turladı. Gençler, bir yandan tur atarken kaçamak bakışlarla birbirlerini beğenmeye çalıştı. İşte zonguldak Alaplı’nın geleneksel ‘Kızlar bayramı’.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde her Ramazan ve Kurban Bayramı’nın 4. gününde geleneksel olarak kutlanan ve halk dilinde kızlar bayramı olarak bilinen Gençler Bayramı, bu yıl da coşkuyla kutlandı.

Alaplı şehir merkezinde toplanan binlerce genç, caddelerde gezinti yaparak, geleneği, bu bayramda da bozmadı. Genç kız ve erkekler en güzel kıyafetlerini giyerek, 4. bayram günü Alaplı’nın en işlek caddesi olan Hükümet Caddesi’ne akın etti.

Sabahın erken saatlerinden itibaren genç kızlar ve erkekler, birbirleriyle tanışabilmek için caddeyi saatlerce turladı. Gençler, bir yandan tur atarken kaçamak bakışlarla birbirlerini beğenmeye çalıştı. Özellikle köylerden gelen kızların yoğun ilgi gösterdiği bayram, renkli görüntülere sahne oldu.

Halk dilinde kızlar bayramı olarak söylenen ve geçtiğimiz yıl belediye meclis kararı ile ismi değişen Gençler Bayramı’na bu yıl palyaço ekibinin animasyon gösterileri de renk kattı. Siyasetçiler de, bayram alanında gençlerin gezintilerine iştirak ederek, kutlama heyecanlarını paylaştı. Gençlik bayramı ile ilgili olarak görüş belirten gençler gençlik bayramının kaynaşmayı sağladığını yıllardan beri geleneksel olarak devam ettiğini belirttiler. Bayramın uzun yıllardır görme fırsatı buluşma ve hasret giderme olanağını sağladığını belirten gençler bayramın sürekli olmasını istediklerini kaydettiler.

Belediyeden bayramda canlı müzik olanağını sunmasını isteyen gençler, "Belediyemizden beklentimiz bayramda canlı müzik organizasyonu düzenleyerek bayramı daha da eğlenceli hale getirilmesidir. Canlı müzik organizasyonu olması halinde bayramlar daha çok katılımlı ve coşkulu geçecektir" diye konuştular.

Haber 7