Bu da Gazzeli Çocukların Bayramı

Doğal Yaşam
Haber: Samet Doğan Filistin Enformasyon Merkezi’nin Gazze’deki çocukların bayram günlerini takip eden haberi yürekleri parçalıyor. Haberde Gazze’deki saldırılara karşı koyan babaları...
EMOJİLE

Haber: Samet Doğan

Filistin Enformasyon Merkezi’nin Gazze’deki çocukların bayram günlerini takip eden haberi yürekleri parçalıyor. Haberde Gazze’deki saldırılara karşı koyan babaların, İsrail saldırılarında ölümesinin ardından çocukları, onların hatıralarıyla yaşıyor. Aynı zamanda çocuklar oyuncak silahlarla direniş oyunları oynuyor.

Babasını savaşta kaybeden küçük Ahmed Muhammed Abdullah’ın hüzünlü bayram günü…

"Anne! Sen ‘Şehitler ölmez’ demiştin. Öyleyse neden babam cennetten gelip bizimle bayramlaşmıyor?"… Bayram sabahı küçük Ahmed Muhammed Abdullah, hüzünlü ve titreyen sesiyle ve gayet masum bir şekilde annesine bu soruyu soruyordu.

Küçük Ahmed, bayram sabahı bayramlık elbiselerini giydi ve ailesiyle birlikte şehit babasının mezarını ziyarete gitti. Şehidin mezarı başında durarak şöyle dedi: "Babacığım! Bayramını kutlamaya geldim. Tıpkı geşmişte senin bizim bayramımızı kutladığın gibi"… Bu kelimelerin ardından gözyaşlarına boğulan ve şehit babasının mezarına sarılan Ahmed, hem kendisi ağladı hem de etrafındakileri ağlattı.

Ahmed’in kızkardeşi Meryem ise babasının mezarına çiçekler koyarak mezarı adeta çiçek bahçesine çevirdi. Şehidin mezarı, tüm ailenin bir araya geldiği ve geçmişte yaşadıkları tatlı hatıraları hüzünle andıkları bir mekana dönüştü.

Ahmed ve Meryem’in nineleri, küçük çocukların daima babalarının hatıralarıyla yaşadıklarını ve sürekli olarak geçmişte babalarıyla yaşadıklarını anları anlattıklarını söyledi.

Şehitlerden birinin kardeşi, kendileri için en zor anın şehidin çocuklarının diğer çocuklar babalarının kucağında oynarken onları hüzünle seyretmelerini görmek olduğunu anlattı.

Bayramı şehitlerin hatıralarıyla yaşayanlar elbette sadece çocuklar değildi. Şehit Said’in annesi ağlayarak oğlunun vücudunun parçalandığını söyleyerek, oğlunun da şehit olmadan önce bu şekilde şehit olmayı temenni ettiğini bildirdi.

Şehit aileleri bir yandan mezar başında onlar için Allah’a dua ederken, bir yandan da küçük çocuklar ellerinde oyuncak silahlarla bir köşede direniş oyunu oynuyorlardı.