Bu Çağrı Hayat Kurtarıyor

Doğal Yaşam
Hemen hepimiz sıkça duyarız bunu. Bazı şeyler vardır hep kullanırız da neden kullandığımızı bilsek de neden öyle dendiğini bilmeyiz. Nedense araştırma gereği de duymayız işte S.O.S’de bunlardan ...
EMOJİLE

Hemen hepimiz sıkça duyarız bunu. Bazı şeyler vardır hep kullanırız da neden kullandığımızı bilsek de neden öyle dendiğini bilmeyiz. Nedense araştırma gereği de duymayız işte S.O.S’de bunlardan biri… İmdat çağrısı olarak bildiğimiz S.O.S’un tarihini sizin için araştırdık.

İMDAT ÇAĞRISI S.O.S’İN ANLAMI NEDİR? 

20. yüzyılın başında bazı gemiler sıkıntıda olduklarını anlatmak için mors alfabesiyle "İMDAT " yazıyor, bazıları da daha farklı tehlike sinyalleri yolluyordu.

Standart bir sistem gerekiyordu. Ancak farklı ulusal çıkarlar ve telsiz şirketleri arasındaki rekabet işbirliğini kısıtlıyordu.

Yetkililer Londra ‘daki ikinci radyotelegrafi kongresine başlamadan önce böylesine bir karmaşa vardı.

Kongrede yoğun tartışmalar yapıldı ancak sonunda basit olan kazandı. Ne de olsa konu insan hayatlarının kurtarılmasıydı.

Yöntem basitti fakat bu yöntemi kullanan telsiz sistemleri mükemmel değildi. Bunun en trajik örneği de Titanik faciasında yaşandı.

"Pratik Telsiz" dergisinden Rob Mannion "Gemilerde birden fazla telsiz operatörü pek bulunmazdı. Dolayısıyla operatör görevinin başında olmadığında yardım çağrılarına otomatik yanıt verecek bir sistem yoktu. Titanik ‘e en yakın gemi California ‘nın telsiz görevlisi, mesaisini bitirmişti. Aldığı mesajları güverte zabitine iletmiş ve uyumuştu" diyor.

Tabii bugünlerde uydu telefonları ve uydulardan yararlanan yer belirleme sistemleri, Mors alfabesini ve SOS sinyalini büyük ölçüde tarihe gömdü.

Şu anki en sadık kullanıcılarıysa amatör telsizciler.

S.O.S’İN ANLAMI BİLİNENDEN FARKLI

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme