Bosnalı Öğrenciler on5yirmi5’de!..

Doğal Yaşam
90’lı yıllardaki savaşın en zor dönemlerinde Türkiye‘den büyük yardım alan Bosna ile kardeşlik bağlarını daha da kuvvetlendirmek için yeni projeler üretiliyor. Sivil toplum kuruluşu Kadın ...
EMOJİLE

90’lı yıllardaki savaşın en zor dönemlerinde Türkiye‘den büyük yardım alan Bosna ile kardeşlik bağlarını daha da kuvvetlendirmek için yeni projeler üretiliyor.

Sivil toplum kuruluşu Kadın Eğitim Merkezi üyesi "Nahla"ya bağlı Saraybosna’dan bir grup tarafından İlim Yayma Cemiyeti ile işbirliğiyle hayata geçirilen bir projeyle Uluslararası Saraybosna Üniversitesi bünyesinden Bosnalı 20 kız öğrenci, 16 Temmuz ve 23 tarihleri arasında İstanbul’a gelerek, kenti gezme fırsatı buldu. Saraybosna, Tuzla, Bihac ve Zenica’dan gelen kız öğrencilerin ziyaretinde Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının ziyaret edilerek, Türkiye ile kültürel yakınlığın artırılması amaçlandı. Bosnalıların yaşam kalitesini artırmak, topluma faydalı olacak olumlu fikir ve değerleri teşvik etmek, kadın ve ailelere destek sağlanması gibi amaçları göz önüne alındığında Nahla ve İlim Yayma Cemiyeti’nin bu organizasyonu büyük önem taşıyordu.

İstanbul’da İlim Yayma Cemiyeti yurtlarında kalan Bosnalı öğrenciler, Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Panorama 1453 müzesi, Gülhane Parkı, Pierre Loti, Eyüp Sultan Camii ve Üsküdar’ı gezme fırsatı buldu. Bosnalı öğrencilerin grup rehberliğini ise İlda Zornic yaptı. Grupta yer alan genç fotoğrafçı Sanela Migiç, “Bu benim İstanbul’a ilk ziyaretim ve bu grupla burada olmaktan çok memnunum. Türkiye’de bize karşı çok misafirperver davranıldı. Ayrıca İstanbul’da çok güzel manzaralar var.” diye konuştu.

Bosnalı öğrenciler, İstanbul’da ayrıca İHH ve BAYGEM’i de ziyaret etti. BAYGEM ziyaretinde on5yirmi5.com’un misafiri olan Bosnalı öğrenciler, sitemiz hakkında bilgi alarak hep birlikte fotoğraf çektirdi.

Ziyaret sırasında Nahla grup yetkilileri hayata geçirmeyi planladıkları, gençlere ve çocuklara yönelik İslami okul projeleri için kendilerine yardımcı olacak bilgiler edinirken, ayrıca yabancı dil, bilgisayar, sanat, seramik ve ahşap, ebru ve çeşitli kurslar hakkında İstanbul’daki yetkililerden bilgi aldı.

Srebrenica soykırımının yıldönümüne denk gelen ziyaretler sırasında Bosnalı öğrencilerin bu konuda üzüntülü olduğu gözlenirken, Türkiye gezisinin biraz olsun bu acılara teselli olması ve dostluk, iletişim ve karşılıklı işbirliğini artırması açısından faydalı olduğu ifade edildi.

Nahla grup adına konuşan Avukat Meris Cato, “Üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış, iki kıtaya kurulu bulunan İstanbul’un kültürel ve tarihi zenginliklerinden çok etkilendim. İstanbul’da bize gösterilen misafirperverliğe de çok teşekkür ederiz. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında ziyaret ettik ve burada olmaktan büyük mutluluk duyduk” diye konuştuk.