Akif’in Mezarını Bilmiyoruz

Doğal Yaşam
2009 Yerel seçimlerinden bir kaç gün önce geçirdiği elim bir helikopter kazası sonucu hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu 31 Mart’ta Ankara’da Mehmet Akif Erso...
EMOJİLE

2009 Yerel seçimlerinden bir kaç gün önce geçirdiği elim bir helikopter kazası sonucu hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu 31 Mart’ta Ankara’da Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşımızı yazdığı Taceddin Dergahı’na defnedilmişti.

Yazıcıoğlu’nun Taceddin Dergahı’na defnedilmesi bakanlar kurulunun aldığı bir kararla gerçekleşmişti. Bugün Zaman gazetesinde yer alan bir habere göre bakanlarımızdan biri bu karara imza atmadı.

Habere göre diğer bütün bakanlar imzaladığı halde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Muhsin Yazıcıoğlu’nun Taceddin Dergahı’na defnedilmesi ile ilgili kararnameyi imzalamamış. Nazım Hikmet’in mezarını Türkiye’ye getirmek isteyen, Ahmet Kaya’nın mezarı için girişimde bulunan Ertuğrul Günay’ın bu kararnameyi imzalamamasının nedeni merak konusu. Ama bu haberde dikkat çeken bir başka nokta varki bu da bizim genel kültürümüzün ne kadar zayıf olduğunun bir göstergesi.

Zaman gazetesinden alıntılanan bu haber çeşitli gazetelerde ve internet sitelerinde manşetten verildi. Ancak büyük bir hatayla. Çünkü haberlerde "Yazıcıoğlu’nun M.Akif Ersoy’un yanına gömülmesi imzaya açıldı. Ama bir Bakan, bu kararı imzalamadı" deniyordu.

Pek çoğumuz biliriz ya da en azından bilmek zorundayızdır ki ünlü İstiklal Şairimiz Mehmet AKif Ersoy’un mezarı İstanbul Edirnekapı Şehitliği’ndedir. Taceddin Dergahı ise Akif’in İstiklal Marşı’nı yazdığı yerdir. Ve en önemlisi de bu küçük bir hata değildir.

Dilimizden düşürmediğimiz İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’un kabrini bilmememiz büyük bir ayıp olsa gerek. Üstelik bu ayıp gazetelerimizin birinci sayfalarından veriliyor. Geçtiğimiz günlerde gençler arasında yapılan bir ankete göre de Mehmet Akif’i gençler olarak ne kadar az tanıdığımız sonucu çıkmıştı.

On5yirmi5.com olarak Mehmet Akif Ersoy’un mezarıyla ilgili hatalı bilgi aktarımını düzeltiyor, gençlerimizi İstiklal şairimizi tanımaya, onu yeniden düşünmeye davet ediyoruz.                                

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme