ABD’de Türk Mutfağı

Doğal Yaşam
ABD’nin en popüler yemek kanalı Food Network yayınlayacağı yeni yemek programında Türk mutfağının Akdeniz esintisi taşıyan örneklerini sunarak ABD halkına sağlıklı beslenmenin sırlarını öğretece...
EMOJİLE

ABD’nin en popüler yemek kanalı Food Network yayınlayacağı yeni yemek programında Türk mutfağının Akdeniz esintisi taşıyan örneklerini sunarak ABD halkına sağlıklı beslenmenin sırlarını öğretecek

ABD’de her gün 2 milyon seyirciyle buluşan televizyon kanalı Food Network’un teklif götürdüğü Kaliforniya’da yaşayan Türk yapımcı Devrim Wellman, Amerikan halkına yönelik olarak hazırladığı yemek programıyla hem Türk mutfağını hem de Türkiye’yi milyonlarca Amerikalı’ya tanıtacak.

Arda Sayıner Bildiriyor- ABD’nin en popüler yemek kanalı Food Network yayınlayacağı yeni yemek programında Türk mutfağının Akdeniz esintisi taşıyan örneklerini sunarak ABD halkına sağlıklı beslenmenin sırlarını öğretecek.

Food Network yöneticilerinin ABD halkının sağlıksız beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik program tasarlamaya çalıştıklarını ve bu amaçla Akdeniz mutfağını ekranlara taşımaya karar verdiklerini belirten Wellman, "Food Network Akdeniz mutfağı ile ilgili yaptıkları araştırmadan sonra hem yemek çeşitleri hem de kültürel farklılıklar dolayısıyla Türk mutfağını ve Türkiye’yi yeni bir yemek programına taşımak istediklerini belirttiler. Akdeniz yemeklerinin zeytinyağı, sebze ve fiber içeren birçok farklı yemek türünü barındırmasından dolayı ABD halkına örnek beslenme modeli olarak gösterilmesini kararlaştırdıklarını anlattılar. Bizde bunun üzerine bu yeni yemek programını yapmaya başladık" dedi.

-TÜRKİYE’NİN TANITIMI İÇİN BULUNMAZ FIRSAT-

Çekimleri Los Angeles ve İstanbul’da gerçekleşecek olan programın Türk mutfağı dışında Türkiye ve Türk kültürünün diğer zenginliklerini de tanıtacağını belirten Devrim Wellman "Çekimlerinin büyük bir bölümü İstanbul’da yapılacak olan program gerek çekim mekanları gerekse program içinde işlelen konular itibariyle Türkiye’nin de tanıtımı sağlayacak. Food Network kanalı ulaştığı kitle açısından Türkiye’nin tanıtımı için bulunmaz bir fırsat. Daha önce bir çok dünya mutfağının tanıtımının yapıldığı böylesine önemli bir kanalda Türk mutfağının yer alacak olmasından büyük bir heyecan duyuyoruz" dedi. Wellman programı sunacak ahçının ismini açıklamazken programın adının James Bond serisinin İstanbul’da geçen filminden esinlenerek "With Love From İstanbul – İstanbul’dan Sevgilerle" olacağını söyledi.

-ABC TARİHİNE GEÇTİ, EMMY’İ ZORLADI-

20 senedir ABD’de yaşayan Devrim Wellman, UCLA Televizyon ve Sinema bölümünden mezun olduktan sonra ABC’de çalışmaya başladı ve kanalın en genç teknik haber koordinatörü olarak ABC tarihine geçti. Türkiye’nin bilinirliğinin Amerikan medyasında ileri seviyelere ulaştığını belirten Wellman "ABC’de çalışmaya başladığım yıllarda Türk olduğumu duyan yapımcılar "Türkiye’de televizyon var mı?" diye sorarlardı. Şimdi ise hem Türkiye hem de Türk insanı çok iyi tanınıyor ve gün geçtikçe projelerde kullanılacak bir popülariteye kavuşuyor"dedi. 2002 yılında Yalan Rüzgarı dizisine yaptığı grafik tasarımları Emmy’e aday gösterilen Wellman, milyonları ekranlara kilitleyen American Nex Top Model ve Biggest Loser programlarında yapımcı olarak çalışarak Hollywood’da birçok yapıma imza attı. Los Angeles’da yaşayan Devrim Wellman evli ve bir çocuk annesi.