Yüzbinleri gün batımında buluşturan mekan

Çevre
Balıkesir‘in Ayvalık ilçesinde, deniz, koylar, adalar ve ormanlık alanları görebilecek, sarp kayalıklar üzerinde hakim bir tepede yer alan Şeytan Sofrası‘na gün batımını izl...
EMOJİLE

Balıkesir‘in Ayvalık ilçesinde, deniz, koylar, adalar ve ormanlık alanları görebilecek, sarp kayalıklar üzerinde hakim bir tepede yer alan Şeytan Sofrası‘na gün batımını izlemeye gelen yüzbinlerce kişi, güneşi alkışlarla uğurluyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kuzey Ege’nin önemli turizm merkezlerinden olan Ayvalık’ın en çok ziyaret edilen mekanlarından olan Şeytan Sofrası, ilçeye yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta, sarp kayalıkların üzerinde yer alıyor.

Eski bir lav birikintisi olan ve yuvarlak bir sofraya benzeyen mekan, 1966 yılından bu yana “Cennetten kovulan şeytanın, yeryüzünde kendisine yeni bir cennet ararken buraya adım attığı ve kayalıklarda kocaman bir ayak izi kaldığı” inancı nedeniyle “Şeytan Sofrası” olarak anılırken, seyir tepesi özelliğiyle dünyada Güneş’in batışının en güzel izlenebildiği yerlerin arasında bulunuyor.

Demir kafes içinde şeytana ait olduğu söylenen kocaman bir ayak izinin bulunduğu tepe, her yıl gün batımını izlemek isteyen yüzbinlerce kişiyi ağırlıyor.

Şeytan Sofrası’na gelenler, hakim bir tepeden, deniz, koylar, adalar ve ormanlık alanları izlemenin doyumsuz keyfinin yanı sıra yarının daha iyi olacağı umuduyla güneşi alkışlarla uğurluyor.

Mekana ilk kez gelenler, hem gün batımının eşsiz güzelliği hem de ziyaretçilerin yoğun alkışları arasında Güneş’i uğurlamanın etkisine kapılmaları dolayısıyla mekandan bir daha vazgeçemezken yakınlarına da tavsiye ediyor.