Yeşilay Başkanı Herkesi “Bağımsız” Yapacak

Çevre
Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi’nde şube başkanları ve temsilciler için verilen iftar yemeğinde on5yirmi5.com’a konuşan Genel Başkan Muharrem Balcı, insanımızı her türlü zararlı bağımlıktan...
EMOJİLE

Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi’nde şube başkanları ve temsilciler için verilen iftar yemeğinde on5yirmi5.com’a konuşan Genel Başkan Muharrem Balcı, insanımızı her türlü zararlı bağımlıktan kurtarmak için her türlü yolu deneyeceklerini söyledi. Balcı, hiçbir inanç ve hukuk sisteminde intihar etme ve kendine zarar verme özgürlüğü bulunmadığına dikkate çekerek, "Nasıl ki intihar etmek isteyenlere yasal olarak engel olunuyor; zararlı bağımlılıklarla da adeta yavaş yavaş intihar eden bağımlılara gerek yasal olarak gerek de onları bundan vazgeçirmeye çalışarak engel olacağız." şeklinde konuştu.

SİGARA KULLANIMI ERKEKLERDE AZALIYOR, KADINLARDA ARTIYOR

Son yıllarda yürürlüğe giren yasa değişiklikleri ve Yeşilay olarak yaptıkları yoğun ve başarılı çalışmalar neticesinde erkeklerde sigara bağımlılığının azalmaya başladığını ifade eden Balcı, bu zaman zarfında kadınlarda ise içicilik oranında artış olduğunu dile getirdi. Balcı, sigara kullanımının kadınlarda daha fazla zarara yol açtığını belirterek, bu konuda bakanlıklarla ve üniversitelerle yapacakları protokollerle daha yoğun bir mücadele dönemi başlatacaklarını söyledi.

TBMM’DE YEŞİLAY GRUBU OLUŞTURULACAK

TBMM’de milletvekillerinden oluşan bir Yeşilay grubu oluşturacaklarını dile getiren Balcı, bu grubun Yeşilay’ın yasal değişiklikleriyle ilgili çalışmalarına ciddi katkılar sağlayacağına inandıklarını belirtti. Yasal düzenlemelerin zararlı madde bağımlılığını engelleme ve caydırma noktasında çok önemli bir destek olduğunu ifade eden Balcı, bütünsel bir çalışmayla sağlıklı bir neslin oluşması için önemli bir mesafe kaydedileceğini söyledi.

YEŞİLAY İLLERİ VE İLÇELERİ SEÇİLECEK

Yeşilay Cemiyeti’nin hedeflerinden de bahseden Başkan Balcı, Türkiye’de Yeşilay illeri, Yeşilay ilçeleri ve Yeşilay köyleri seçeceklerini söyledi. Zararlı alışkanlıklardan toplumu kurtarmak için en çok çaba sarfeden il, ilçe ve köyleri "Yeşilay ili", "Yeşilay ilçesi", "Yeşilay Köyü" olarak duyuracaklarını vurgulayan Balcı, bu çalışmanın diğer il, ilçe ve köyleri bağımlılıklardan kurtulmaya özendireceğini ve bu çalışmayla zararlı alışkanlıkları daha etkili şekilde önlemeyi amaçladıklarını dile getirdi. 

on5yirmi5.com