Ölü Deniz Lut’tan “Hayat” Çıktı!

Çevre
Araştırmacılar, gölün tabanında yeni yaşam biçimleri ve derin su kaynaklarından oluşan bir sistem bulunduğunu ortaya çıkardı. Alman ve İsrailli araştırmacılardan oluşan bir grup Lut Gölü’nün ken...
EMOJİLE

Araştırmacılar, gölün tabanında yeni yaşam biçimleri ve derin su kaynaklarından oluşan bir sistem bulunduğunu ortaya çıkardı.

Alman ve İsrailli araştırmacılardan oluşan bir grup Lut Gölü’nün kenarına kamp kurdu. 10 kişilik ekip her gün dalış yaparak gölden örnekler topladı ve bu örnekleri kurdukları laboratuvarda inceledi.

Modern teknolojiden yararlanan araştırmacılar, örneklerde daha önce görülmemiş mikro-organizmalar bulunduğunu gördü.

Ekip, hiçbir deniz canlısının yaşayamadığı bilinen tuzlu suda bu mikro organizmaların nasıl geliştiğini merak ediyor.

Bir Araştırmacı,  "Burada az sayıda bakteri olduğu biliniyordu. Ama şimdi bu elverişsiz koşullarda yaşayabilen bir canlı çeşitliliği olduğunu görüyoruz. Bir haftalık dalıştan sonra bizde yanık ve çürükler oluşurken bu organizmalar burada yaşıyor" dedi.

Araştırmalar sonucu gölde, yüzlerce metre uzanan ve 100 metre derinliğinde karmaşık su kaynakları sistemleri de ortaya çıkarıldı.

Yüzeyi deniz seviyesinin yaklaşık 400 metre altında olan Lut Gölü’nün ortalama derinliği 300 metre iken tuzluluk seviyesi de yüzde 30 civarında.

Trt.net.tr