En fazla baklavayı yemek için yarıştılar

Çevre
Kavaklık Parkı’nda gerçekleştirilen yarışmaya 50 kişi katıldı. Yarışma öncesi tabaklara konulan 1 kilogram baklavalar, jüri üyeleri tarafından kontrol edildikten sonra yarışmacıların masalarına ...
EMOJİLE

Kavaklık Parkı’nda gerçekleştirilen yarışmaya 50 kişi katıldı. Yarışma öncesi tabaklara konulan 1 kilogram baklavalar, jüri üyeleri tarafından kontrol edildikten sonra yarışmacıların masalarına su ile birlikte bırakıldı. Zamana karşı yarışanlardan bazıları zaman zaman zorlandı. İçtikleri su ile baklava yeme mücadelesine devam eden yarışmacıların hızları da renkli görüntüler oluşturdu.

Yarışmanın jüri üyeliğini, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkanı (TASFED) Yaşar Yalçın Manav, Sırbistan Tutin Belediye Başkanı Semseddin Kuçeviç ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen şef temsilcileri yaptı.

Yarışmanın renkli simalarından Kamerun’un Farop Konop Belediye Başkan Yardımcısı Jean Paul Manfuck, 10 dilim baklava yedikten sonra daha fazla dayanamayınca yarışmaya erken veda etti. Arkadaşları tarafından sürekli desteklenen Manfuck’un ilginç hareketleri jüri üyelerini tebessüm ettirdi. 

Dereceye giren ilk 5 kişinin isminin de Mehmet olduğu yarışmada, tabaklarındaki baklavaları bitirenler el kaldırıp “bitirdim” diye cevap vererek  yarışmayı sonlandırdı.

5 dakikalık sürenin bitmesinin ardından jüri üyelerinin yaptığı değerlendirme sonucunda, 1 kilogram baklavayı 3 dakika 46 saniyede bitiren Mehmet Yıldızhan birinci, Mehmet Genç ikinci, Mehmet Mushap Uçmaz ise üçüncü oldu.

TASFED Başkanı Yalçın Manav, Gaziantep’in ülkenin gastronomideki en önemli şehirlerinden bir tanesi olduğunu söyledi.

Gaziantep’in baklavasını “Guinness Rekorlar Kitabına” aldırmayı hedeflediklerini ifade eden Manav, şunları kaydetti: “Uluslararası bir aşçılar ve şefler yarışması düzenlemeyi düşünüyoruz. Bir okul akademi açma çalışmamız var. Her gün binlerce ton ekmeğimiz çöplere gitmekte, israfı önlemek için bayanlar arası bayat ekmek yemekleri ve tatlıları yarışması da düzenlemeyi düşünüyoruz. Her şeye layıktır Gaziantepimiz. Gazi olmayı hak eden bir şehrimizdir. Pratik zekaya sahip ve çalışkan insanların bulunduğu bir şehirdir. Dünyanın 7’inci ve gelişmekte olan şehridir. Ben Malatyalıyım ama Gaziantep ile iftihar ediyorum.”

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri, yarın gerçekleştirilecek ödül töreninde verilecek.