Ejder meyvesi tarihe geçti: Türkiye’nin ilk tropikal meyvesi

Çevre
Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM), İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi iş birliğinde, Antalya Valiliğinin desteğiyle tropik meyve projesi başlattı. Bu ...
EMOJİLE

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM), İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi iş birliğinde, Antalya Valiliğinin desteğiyle tropik meyve projesi başlattı. Bu kapsamda 2012’de ABD’den 6 türde 11 çeşit tropik meyve çeşidi getirilerek, bunların Gazipaşa ilçesinde iki farklı lokasyonda adaptasyonları gerçekleştirildi.

Bu kapsamda, Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi’nin tescil ettiği pitaya, Türkiye’nin ilk tescillenmiş tropikal meyvesi oldu.

Tanesi, büyüklüğüne göre 10 ila 60 lira arasında satılan ejder meyvesi, içecek, cacık, salata ve meyve olarak tüketilebiliyor.

 

Gazipaşa’daki Yakacık Mahallesi’nde üretici Yaşar Dağtekin, meyvenin çiçeklerini kış gecelerinde açtığını belirterek “Türkiye’nin tescillenen ilk tropikal meyvesi oldu. Getirisi çok iyi ama bahçe kurulumundan üretimine kadar ilgi isteyen bir ürün. Bakımını senelik yapıyoruz. Yapılan araştırmalara göre, sinir ve kemik sistemine, tırnaklara, gözlere iyi geldiği belirtiliyor. Mineral ve vitamin bakımından zengin” dedi.

Dağtekin ayrıca, Gazipaşa ile Mersin’in Anamur ilçelerinin denize bakan yamaçlarında yetiştirilen pasiflora tropik meyvesine de tescil verildiğini söyledi. 

“ÇİFTÇİLER TROPİKAL MEYVELERE YÖNELDİ”

Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik ise ilçede deneme amaçlı üç yıl önce ekilen pitayanın üretiminin yaygınlaştığını belirtti.

İlçenin tropikal meyveler için uygun iklime sahip olduğunu anlatan Çelik, “Denediğimiz her üründe başarılı olduk. Bu meyveleri, herkese tattırmak, yaygınlaştırmak istiyoruz. Çiftçiler, salatalık, domates gibi ürünlerden vazgeçip, tropikal meyvelere yöneldi. Ejder meyvesinin üretimi, bakımı da çok kolay. Sadece su vererek, doğal yetiştiriliyor” ifadelerini kullandı.

 

Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen resepsiyonda servis edilen ‘ejderha suyu’ sosyal medyada büyük ilgi toplamıştı. 

 

 

Kaynak: Sputnik