Çiçeklerinizin Canlı Kalmasının Püf Noktaları

Çevre
Çiçekler dallarında daha güzeldir, koparıldıklarında birkaç gün içinde solar giderler. Peki eşinizin, çocuklarınız, arkadaşlarınızın hediye ettiği güllerin, papatyaların veya sümbüllerin solmadan daha...
EMOJİLE

Çiçekler dallarında daha güzeldir, koparıldıklarında birkaç gün içinde solar giderler. Peki eşinizin, çocuklarınız, arkadaşlarınızın hediye ettiği güllerin, papatyaların veya sümbüllerin solmadan daha uzun sürede canlı kalmasını ister misiniz?

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte çiçeklerinizin uzun ömürlü olması için yapmanız gerekenler:

Aspirin: Bu hap, gülleri ve diğer dalından koparılmış çiçekleri daha uzun süre canlı tutmak için denenmiş ve doğru bir yoldur. Çiçeklerinize su vermeden önce suyun içine parçalanmış aspirin atın. Çiçeklerin ömrünü uzatmak için kullanabileceğiniz diğer ev ürünleri ise multivitamin, bir çay kaşığı şeker, bir parça tuz ve gazoz ile hatta bakır para. Ayrıca birkaç günde bir vazodaki suyu değiştirmeyi unutmayın.

Ağartıcı: Vazodaki suya litre başına çeyrek çay kaşığı ağartıcı eklerseniz, çiçekleriniz daha uzun süre canlı kalacaktır. Diğer popüler tarife göre ise 1 litre suyun 1 çay kaşığı şeker ile 3 damla ağartıcı kullanın. Bu karışım, çiçeklerin ölmemesini sağlayacak.

Saç spreyi: Saç spreyi de içeklerin taze kalmasına yardım edecek. Çiçek demetinin uzağında durun ve karşıdan saç spreyini karşıdan püskürtün.

Gazoz: İçtiğiniz gazozun son damlalarını dökmeyin. Bir vazo dolusu suyun içine çeyrek fincan gazoz dökün. Gazozdaki şeker çiçeklerin uzun süre solmadan kalmasını sağlar.

Şeker: Çiçeklerinizi uzun süre canlı tutmak için kendi koruyucunuzu yapın. 3 yemek kaşığı şekeri ve 2 yemek kaşığı beyaz sirkeyi bir litre suda çözün. Vazoyu doldurduğunuzda çiçeklerin saplarının en az 7-10 santimetresinin hazırladığınız suyun içinde olmasına dikkat edin. Şeker bitkileri beslerken, sirke de bakteri gelişimini engelliyor.

Sirke: Herkes çiçeklerinin uzun süre canlı kalmasını sever. Çiçekleri vazoya yerleştirmeden önce suya 2 yemek kaşığı elma sirkesini 2 yemek kaşığı şeker atın. Çiçeklerinizin ömrünü uzatmak için birkaç günde bir suyunu değiştirin.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme