Şenol Güneş: Ozan giderse Chelsea…

Klüpler
Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Olay Tv’de katıldığı bir programda çarpıcı açıklamalarda bulundu. İlk olarak kamp ortamını değerlendiren Güneş, “Türkiye’de şu anda soğuk hâkim ve k...
EMOJİLE

Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Olay Tv’de katıldığı bir programda çarpıcı açıklamalarda bulundu. İlk olarak kamp ortamını değerlendiren Güneş, “Türkiye’de şu anda soğuk hâkim ve kamp için en iyi yer Antalya. 1 haftalık aranın ardından 10 günlük bir kamp yapacağız. Teknik ve taktik gözükse de daha çok fizik olarak bir yükleme yapacağız. İkinci yarıda amacımız ilk yarıda yarattığımız olumlu etkiyi puana çevirmek olacak. Devreye kadar tutunduğumuz ilk 5’in üstüne çıkarak oyunumuzu bir tık daha geliştirerek artık 3. ve 4. sırayı kovalayacağız” dedi.

“MESSİ’Yİ ALIN, ALABİLECEK MİSİNİZ?”

Transfer konusuna da değinen Şenol Güneş, “İşin bir teknik kısmı, bir idari bir de mali kısmı var. Bizim mali olarak sıkıntılarımız bulunuyor. Tabii ki önceliğimiz oyuncu satmadan takviye yapmak. Amacımız oyuncu alınacaksa bizi bozmasın. Hem borcu arttırmaması, hem de oyun kalitemizi etkilememesi lazım. Yoksa teknik adamlar kadrolarında en iyisini görmek ister. Mesela benim için oyuncu söylemiyorsun diyorlar. Tamam, söylüyorum, hadi Messi’yi alın. Alabilecek misiniz? Ozan Tufan için çok konuşuldu ama sonra parası çok geldi. Peki, o zaman neden konuşuyorsunuz? Bence Ozan Tufan giderse Chelsea, Barcelona veya Real Madrid’e gitmeli. Yükselen değerimiz ve o seviyelere çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

“10 YIL KALMAK İSTERİM”

Mali sebepler nedeniyle UEFA’dan alınan cezayı da değerlendiren Şenol Güneş, “Her hoca ve her oyuncu işini iyi yapmak ve liginde başarılı olup Avrupa’da boy göstermek ister. Şu anda daha önceden kaynaklanan sorunlar nedeniyle bu sene bu hakkı kazansak bile Avrupa’ya gidemeyeceğiz. Ama önemli olan bizim hedeflerimizdir. Ben bugünü kurtarmaya çalışmıyorum, geleceği kuruyoruz. Takımı bırakıp kaçalım dersek bence burada işimiz yok. Çok çalışacağız, yarışmacı bir takım olacağız ve yine her sene Avrupa’da mücadele eden bir takım yaratacağız. Buraya geldiğimde de söyledim, 3 yıllık imzalayıp 1 yıl kalacağıma 1 yıl anlaşıp 10 yıl kalmak isterim. Ne zaman ayrılırsam ayrılayım Şenol Hoca geleceği kurmaya çalıştı desinler yeter” dedi.

“TÜRK FUTBOLUNU EĞİTİM KALKINDIRIR”

Şenol Güneş, yeni sezonla birlikte devreye girecek yabancı kuralıyla ilgili ise çok konuşacak sözler söyledi. Güneş, “Yabancıyı arttırarak veya azaltarak Türk futbolu kalkınmaz. Onu kim dediyse saçmalamış. Türk futbolunu eğitim kalkındırır. Oyuncu eğitimi, antrenör semineri, mali yapılandırma ve profesyonel yöneticiler yetiştirmek bizi kalkındırır. Yabancı 1 tane de olsa 15 tane de olsa hiç fark etmez. Eğer iyi oyuncular üretirsek yabancı sayısını kaç yaparsan yap fark etmez. Bugünkü yapıda bu yabancı sayısı ile kulüpler batar. Zaten kulüplerin yaşadığı mali krizlerin sebebi de yabancı transferlerinden kaynaklanıyor. Ayrıca getirilen kurallar var. Hem serbest bırakıyorsun hem de hemen engel koyuyorsun. Benim buna aklım almıyor” şeklinde konuştu.

Şenol Güneş, Brezilya’da bulunan Fernandao ile ilgili, “Ailesi ile ilgili bir sıkıntı vardı ama şu an halloldu diye biliyorum. Başka işleri de vardı. Şuanda bir olumsuzluk yok, gelip aramıza katılacak” dedi.

“İŞİMİZİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPMALIYIZ”

Kulüpteki maddi kriz hakkında da konuşan Şenol Güneş, ‘Mevcut kriz için ben çok çabaladım ama sahne oyuncuların. Bu sıkıntı yönetimin, bizim ve sporcuların değil Bursaspor’un sorunu. Kızarak, küserek veya kenara çekilerek bu iş çözülmez. Bir şeyler üretmeliyiz. Bütün şehir bu sorunu biliyor, bir olmalıyız ki bu sorunu çözelim. Şu anda ödemelerde sıkıntılar var, bu bize de yansıyor. Ama bunu sorun etmemek lazım. Çıkıp işimizi en iyi şekilde yapmalıyız. Düşünün çok parada alabilir ama başarılı olamayabilirdik. Böyle düşünüp işimizin en iyisini yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

“VUR, KIR, PARÇALA’ TEZAHÜRATINI İSTEMİYORUM”

Skorer’in haberine göre deneyimli teknik adam, taraftarın maçlara gelmemesinin nedenlerini ve yeşil beyaz sevdalılarından isteklerini de şu sözlerle aktardı:

“Taraftar maçlara gelmiyor diyerek yükleniyoruz ve yanlış yapıyoruz. Passolig, 3 Temmuz ve daha bir sürü sebep var. Passolig iyi tanıtılmadı. Aslında iyi bir uygulama ama alışamadık. Ayrıca bize çok haksızlık yapıldı. Deplasmanda tutulan raporlarla 15 bin kişiyi cezalandırdılar. Teknolojin var, kişilere ceza verin neden 15 bin kişiye faturayı çıkarıyorsun? Maça gelenler mutlu olmak ister ama bizim sistem onları mutsuz ediyor. Ben ‘vur kır parçala’ tezahüratını da istemiyorum. Futbol kavga değildir. Biz maçı hak ederek efor sarf ederek kazanalım. Bize ne kadar haksızlık yapsalar da biz kimseye haksızlık yapmayalım”

“HARUN’A GÜVENİYORUM”

Şenol Güneş, “Şu anda kaleci transferi düşünmüyoruz. Harun teknik ve yetenek olarak oldukça iyi bir kaleci. Ancak güven sorunu var. Sorumluluk sıkıntısı yaşıyor. Bir maçta çıkıp çok iyi kurtarış yapıyor ama bir pozisyon sonra sorumluluktan kaçarak gol yiyor. Bunları çözdükten sonra bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Harun’a güveniyorum” şeklinde konuştu.