Kano

Klüpler
Deniz kayağı, Eskimo kayığı veya kano olarak da bilinir, ilk olarak Kuzey Denizi’ne ve Kuzey Kutbu’na kıyısı olan ülkelerde ulaşım aracı olarak kullanılan kayak, ağaçlara fok derisi gerile...
EMOJİLE

Deniz kayağı, Eskimo kayığı veya kano olarak da bilinir, ilk olarak Kuzey Denizi’ne ve Kuzey Kutbu’na kıyısı olan ülkelerde ulaşım aracı olarak kullanılan kayak, ağaçlara fok derisi gerilerek yapılıyordu, daha sonraları kanvas adı verilen bir çeşit kumaş kullanılmaya başlandı. Sonraki dönemlerde o bölgelerde yaygın olarak yetişen çam ve sedir ağacından çıta kaplama usulü yapılmaya başlandı.

Gelişen teknoloji sayesinde çeşitli malzemelerden ve bazı plastik türlerinden imal edilmeye başlanan kayak bir çok ülkede insanların ilgi alanı ve ticari faaliyet konusudur. Olimpiyat Oyunlarına girebilecek kadar sportif bir faaliyet olarak görülmüştür. Türkiye’de henüz başlangıç aşamasında girişimler vardır. Organize bir kuruluş veya kulüp bazında bir girişim henüz yoktur. Ülkemizde, Gökova, Bozburun, Köyçeğiz, Göcek, Kaş, Kekova, Olimpos bölgelerinde özel şirketler tarafından haftalık veya günlük turlar dahilinde gezi amaçlı olarak kullanılır.