Beyaz Cennet Sezonu Açtı

Kış Sporları
Son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte ”oteller bölgesi”nde kar kalınlığı 75 santimetreye ulaşırken, tatilcilerin özellikle yılbaşına yönelik rezervasyonlarının yoğunlaşmaya başladığ...
EMOJİLE

Son günlerde etkili olan yağışlarla birlikte ”oteller bölgesi”nde kar kalınlığı 75 santimetreye ulaşırken, tatilcilerin özellikle yılbaşına yönelik rezervasyonlarının yoğunlaşmaya başladığı bildirildi.

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mevsimin ilk karının 8 Ekim’de düştüğü Uludağ’da kar kalınlığının 75 santimetreyi bulduğunu belirterek, pistlerin kayak yapmaya son derece elverişli olduğunu söyledi.

Beceren, Uludağ’da, bugüne kadar birkaç otelin açık olduğunu, sezon açılışıyla birlikte tüm otellerin hizmet vermeye başladığını dile getirerek, pistlerdeki mekanik sistemlerin de devreye girdiğini bildirdi.

Son günlerdeki etkili kar yağışının, tatilcileri de harekete geçirdiğini, bunun rezervasyonlara yansıdığını ifade eden Beceren, ”Rezervasyonlar gelmeye başladı. Özellikle yılbaşına yönelik rezervasyonlar yoğunlaştı diyebiliriz. Son 2 hafta içinde gelecek rezervasyonlarla birlikte yılbaşında otellerin tamamen dolmasını bekliyoruz. Tüm otellerde son derece güzel bir sezon beklentisi var.”

Beceren, bu yıl yine yurt dışından da turist beklediklerini belirterek, ağırlıklı olarak Rusya ve Ukrayna’dan talep geldiğini vurguladı.

-”DOLULUK YÜZDE 70-80”-
Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş da ”Yılbaşına yönelik ”3 gece 4 gün”lük paket programlarda şimdiden yüzde 70-80 doluluk oranına ulaştık” dedi.

Akkuş, rezervasyonların özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’den yapıldığını belirterek, ”Uludağ’da ciddi anlamda kar, 11 Aralık’ta yağmaya başladı. Karın bu kadar geç kalmasına rağmen, kısa sürede bu oranlara ulaştık. Ayın başında yağsaydı, rezervasyonları şimdiden kapatmış olurduk. Ama yine de yılbaşına kadar otelleri dolduracağımızı tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Uludağ’daki mevcut yatak kapasitesinin 4 bin 500-5 bin civarında olduğunu, bunun son derece yetersiz bulduklarını anlatan Akkuş, mevcut kapasiteyi gözü kapalı sattıklarını kaydetti.

Akkuş, yeni planlamayla yatak kapasitesinin 2-3 katına çıkarılacağını ve ancak o zaman Uludağ’ın gerçek potansiyelinin ortaya çıkacağını belirterek, ”Şu anda Uludağ’a yılda 100-150 bin civarında turist geliyor. Yeni planlamayla turist sayısını 5 katına çıkaracağız. Bunun sözünü veriyoruz. Uludağ’da 4 mevsim turizm yapacağız” diye konuştu.

AA