Play-Off’a 6 Hakem Yok

Futbol
MHK, Süper Lig’deki play-off için 6 hakem uygulamasını düşündü; ancak FIFA’dan izin çıkmadı. Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, konuyu UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik’le konuştuğu...
EMOJİLE

MHK, Süper Lig’deki play-off için 6 hakem uygulamasını düşündü; ancak FIFA’dan izin çıkmadı. Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, konuyu UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik’le konuştuğunu; ancak FIFA’nın sadece UEFA’ya onay verdiğini söyledi.
 
Merkez Hakem Kurulu Başkanı Yusuf Namoğlu, Türk hakemliğinin gelecek yıllarda, bugünden çok daha iyi durumda olacağını söyledi. TSYD seminerinde konuşan Namoğlu, Spor Toto Süper Lig’de yapılacak play-off’ta 6 hakem uygulamasına yer vermeyi düşündüklerini; ancak bunun gerçekleşmeyeceğini bildirdi.

Bu sistemin yararlı olduğu fikrinde olduğunu kaydeden MHK Başkanı, "Ceza sahası hakemlerinin, topun gol çizgisini geçip geçmediği konularında ya da hakemin perdelendiği pozisyonlarda, penaltı veya ihraç olaylarında çok büyük katkısı olmakta. Play-off maçları çok zor olacak. Hollanda Federasyonu bu konuda büyük stres yaşıyor." dedi. Bu konuda UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik’le konuştuğunu aktaran Namoğlu şöyle devam etti: "Bana, bu konuda FIFA’nın sadece UEFA’ya izin verdiğini ve uygulama şansımızın zor olduğunu söyledi. Yani FIFA’dan izin alınmayacağı için bunu yapamıyoruz." ifadelerini kullandı. Türk hakemlerinin, bu sene futbol tarihinin en fazla uluslararası maçını yönettiklerine dikkati çeken Yusuf Namoğlu, "43 Avrupa maçında hakemlerimiz orta hakemlik yaptı. Bu sayı geçmiş yıllarda 30’lardaydı." şeklinde konuştu. Bu sene liglerde çok fazla maç oynanmasına rağmen Cüneyt Çakır’ın Euro 2012’de düdük çalmaya hak kazandığını hatırlatan Namoğlu, kamuoyundan ricada bulundu: "Acımasız bir şekilde vurmayalım, insaflı olalım. Bugün maçlardaki pozisyonlar film şeridi gibi gösterilmekte. Bizler pozisyonları, gösterilen ağır çekimlerdeki gibi göremeyiz. Bu şekilde bakarsak doğru olmaz." 1923’te kurulan TFF’de, hafta içi lig maçı hatırlamadığını vurgulayan MHK Başkanı, "İkinci yarının başladığı 3 Ocak’tan itibaren hakemlerimiz 32 günde 97 maçı yönetecek. Hiç kimse ‘Hakemlere bu sene fazla yük yükleniyor, biraz insaflı olalım’ demiyor." açıklamasını yaptı. Yusuf Namoğlu, ligin ikinci yarısında sertliğe ‘sıfır tolerans’ olacağına işaret etti: "Bu konuda hakem arkadaşlarımız daha hassas olacak."

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme