Futbol hakkında bildiğinizi düşündüğünüz temel bilgiler

Futbol
Futbol; 11’er kişilik iki takımın belirli saha ölçüleri içinde 45’er dakikadan iki devrede rakip kaleye en çok “gol” atanın kazandığı bir oyundur. Futbol, dünya genelinde en po...
EMOJİLE

Futbol; 11’er kişilik iki takımın belirli saha ölçüleri içinde 45’er dakikadan iki devrede rakip kaleye en çok “gol” atanın kazandığı bir oyundur.

Futbol, dünya genelinde en popüler ve ilgi çeken spor branşı olarak öne çıkmaktadır. Birçok çocuk ve gencin hayali ünlü bir futbolcu olmaktadır. Futbol taraftarlarına seyir zevki yaşatırken, başarılı bazı gençlere de spor kariyeri imkanı sunmaktadır. Bu yazımızda futbol hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Futbol Nasıl Oynanıyor?

Futbol adından da anlaşılacağı üzere bir ayak oyunudur. Kaleci dışında diğer oyuncular elle müdahale edemezler. 11’er kişilik iki takımın belirli saha ölçüleri içinde 45’er dakikadan iki devrede rakip kaleye en çok “gol” atanın kazandığı bir oyundur.

Kale olarak adlandırılan 7.32 metre uzunluğundaki iki direk arasında kaleciler bulunuyor. Kale önünde birincisi 5,5, ikincisi 16,5 metre uzunluğunda olan iki çizgi alanı bulunuyor. Birinci alan kalecinin dokunulmazlık alanıdır. İkinci alanda rakip oyuncuya yapılan her türlü faul, elle top oynama penaltı olarak çalınıyor.

Oyunu bir orta, iki yan, bir de saha dışı hakem olmak üzere 4 hakem yönetiyor. Oyun orta hakemin para atışıyla başlıyor. Kurayı kazanan topu veya kaleyi seçiyor. Topu seçenin oyunu başlatmasıyla oyun başlıyor. Burada amaç rakip kalenin iki direği arasından topu geçirmektir. 90 dakikalık süre içinde en fazla golü atan 3 puanı alıyor. Yenilen puan alamıyor. Karşılaşma berabere bittiğinde de her iki takım birer puan alıyor.

Futbol Kuralları Nelerdir?

1-Her takımın sahada 11, yedek olarak da 7 oyuncusu olmak zorundadır. Oyun süresi içinde her takım 5 oyuncu değiştirebilir.

2- Futbol kuralları içinde rakibe faul yapan oyuncu sarı kartla cezalandırılır. Kasti ve tehlikeli faullerde direk kırmızı kartla oyuncu oyundan atılır. İki sarı kart gören oyuncu da oyunu terk etmek zorundadır.

3- Hakem, ilk yarı ve maç sonu sürelerine duraklamaları hesaplayarak ek süre vermektedir.

4- Top hangi takımın oyuncusundan yan çizgilerden birinden çıktıysa diğer takımın oyuncusu eliyle topu oyuna sokar.

5- Kalenin bulunduğu alandan top kaleyi koruyan oyuncu veya kaleciden çıktıysa çıkan alanın bulunduğu köşeden rakip takım korner kullanır. Top rakip takımdan çıktıysa “aut” olarak kabul edilip, kaleci oyunu başlatır.

6- Rakip oyuncu rakip yarı alanı içinde rakip takımın kalesine rakip oyuncudan daha yakınsa “ofsayt” olarak değerlendirilir. Rakip takım, ofsayda düşülen noktadan oyunu başlatır.

Futbol Maçları Nasıl Düzenleniyor?

Türkiye’de ligleri ve maçları düzenleyip, yöneten Türkiye Futbol Federasyonu‘dur. Ülkemizde süper, 1., 2. 3. bölgesel amatör lig olmak üzere birçok lig bulunmaktadır. 2022 yılı itibariyle kadınlar ligi de başlatılmıştır. Liglerinde son üç sırayı alan takımlar bir alt lige düşüyorlar. İlk 2 sırayı alanlar direk, üçüncü takım da 3, 4,5 ve 6. takımların kendi aralarında “playoff” sistemiyle oynayarak belirleniyor.

Örneğin süper ligde 18 takım bulunuyor. Bu takımlar iki devreli olarak birbirleriyle karşılaşıyorlar. Yani toplamda 34 maç oynuyorlar. En çok puanı toplayan takım şampiyon oluyor.

Futbol Maçlarını Nasıl İzleyebilirsiniz?

Birçok insan futbol maçlarını stadyum atmosferinde izlemek istiyor. Fakat gerek pandemi süreci gerek ekonomik durum buna pek müsaade etmiyor. Ekonomik durumu olanlar yayıncı kuruluştan lig paketi satın alarak izleyebiliyor. Durumu olmayanlar da ya spor programlarını takip ediyorlar ya da futbol maç sonuçlarını içeren sitelerden karşılaşmaları takip ediyorlar.

Futbol Maçlarını Canlı Futbol Sitelerinde İzleyebilirsiniz

Üyelerine yönelik olumlu hizmetlere imza atan futbol siteleri canlı tv uygulamaları bulunduruyorlar. Bu sitelere üye olmasanız bile sadece futbol maçlarını değil diğer spor karşılaşmalarını da izleyebiliyorsunuz. Bu uygulama daha ziyade yabancı bu sitelerde yer alıyor. Birçok yabancı sitenin bu uygulaması bulunuyor. Siteye girdiğinizde ana sayfanın sağ üst bandında televizyon logosunu görebilirsiniz. Tıkladığınızda program karşınıza çıkacaktır. Hangi karşılaşmayı izlemek istiyorsanız onu tıklamanız yetiyor.