‘Manchester United’ı tercih ederdim’

Futbol
Süper Lig’de şampiyonluk yarışının sezon sonuna kadar süreceğini vurgulayan Güneş, UEFA Avrupa Ligi’nde Lyon eşleşmesinin zorluk derecesini ‘Ben Manchester United’ı tercih eder...
EMOJİLE

Süper Lig’de şampiyonluk yarışının sezon sonuna kadar süreceğini vurgulayan Güneş, UEFA Avrupa Ligi’nde Lyon eşleşmesinin zorluk derecesini ‘Ben Manchester United’ı tercih ederdim’ diyerek açıkladı. Transfer ve yabancı sayısı konularında da konuşan Güneş, golcüsü Vicent Aboubakar’a bir kez daha sahip çıktı.

Şenol Güneş, Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’nde gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Lyon mu, Manchester United mı?

Deneyimli çalıştırıcı, ‘Ligde ve UEFA’da yarışan bir takımız ligde 9 maçımız var. 5 kendi sahamızda 4 deplasman. Öncelikli olarak Olimpique Lyon maçlarımız var. O iki maçta en iyi futbolu oynayarak turu geçmek istiyoruz. Bizden beklenen gücümüz neyse onu kullanabilmektir.

Rakibin güçlü olduğunu biliyoruz. Bize ait olan değerleri bilip turu geçersek bu yolumuzun açık olacağını gösterir. Biz de Lyon’u eleyebiliriz. Şu anda Lyon’un avantajı ne? Kadrosunun bizden daha iyi görüntü vermiş olması.

Manchester United da öyle. İki takımı daha farklı görüyoruz. Bütün spor otoritelerine baktığımız zaman da iki takım farklı görülüyor. İki takımdan hangisini istersiniz derseniz, ben Lyon’u daha sonra isterdim. İstemezdim yani.

Çünkü ismi Manchester United’a göre geride olmasına rağmen oyunu daha önde, daha hızlı oynayan bir takım. Manchester’a baktığımız zaman daha değerli bir takım. Dolayısıyla iki takımı favori görüyoruz ama hiç olmayacak bir takım çıkar eleyebilir’ diye konuştu.

3 eksik

Milli maçlar nedeniyle Aboubakar, Mitrovic ve Quaresma’nın takıma katılmadığını ifade den Şenol Güneş, şöyle devam etti:

‘Aboubakar’ın durumu farklı, cezalı olduğu için. Beşiktaş zor dönemleri aşarak buralara geldi. Geçmişten bugüne kadar yönetimler, başkanlar, antrenörler, oyuncular ve herkes bu kulüp de görev yaptı. Bugün itibariyle geçmişe göre Beşiktaş ailesinin çok daha iyi olduğunu görüyoruz. Burada başkan ve yönetimin öncelikli olduğunu söylemeliyim’

‘Rakiplerin güçlü olmasını isteriz’
Güneş, ligdeki bütün rakiplerin güçlü olmasını istediklerinin altını çizerek, ‘Kulüpler arasında düşmanlık olmaz rekabet olur. Futbol her şey demek değildir. Futbol dışında da bir hayat var. Sadece futbola odaklanırsak hem kendimizi hem de birbirimizi hırpalarız. Futbolun güzelliklerini sayarak eğlenceyi keyfe dönüştürerek bundan mutluluk duyarız’ dedi.

‘Takıma çok katkı yaptılar’

Beşiktaş taraftarından da isteklerde bulunan Şenol Güneş, ‘Daha önce Olcay’a bir tepki olmuştu, şimdi Tolga Zengin’e. Oyuncuların hatalarını sorgularken onları yok ettiğimizi de unutmayalım. Olcay da Tolga da saha içerisinde ve dışında takıma çok katkı yaptılar. Hatasını düzeltmeyi beklemek varken onu dışlamak takımı da olumsuz etkiler’ açıklamalarında bulundu.

‘Emre Mor gündemimizde yok’

Deneyimli teknik adam transfer konusuna da konuştu:

‘Transfer çok yazılıp çiziliyor. Gündemimde hiçbir oyuncu yok. Gümdemim şu anki oyuncularımız. Biz bir takımız. Biz bir aileyiz. Emre Mor yetenekli. Dortmund’a gitmeden Beşiktaş’ın görüşmeleri oldu. Tavsiye edildi. Şu anda bana gelen bir gündem yok. Çok yetenekli oyuncu, dünya çapında bir oyuncu olmasını bekliyoruz. O da dahil gündemimizde hiçbir oyuncu yok.’

‘Bu kadar yabancı sayısına Türk futbolu hazır değil’

Son günlerin tartışması konusu olan yabancı sayısına ilişkin de görüşlerini açıklayan Güneş, ‘Susturulan, bastırılan antrenörler ve futbolcularla başarılı olamayız. Serbestçe düşüncemizi söylememiz gerekiyor. Bu kadar yabancı sayısına Türk futbolu hazır değil. Yabancı serbestliğinin bu kadar olması doğru değil. Bu değişebilir. Birtakım yapırımlar olmalı. Kulüplerin isteğiyle olmamalı. Kulüp yapılanmaları değişmeli.

Biz geçici çözümlerler, kulüpleri kısmen memnun etmeye yönelik işler yapıyoruz. Bir sürü yabancı alıyoruz. Yabancı sınırlamasının şu an konuşulmasını doğru bulmuyorum. Sayının aşağıya düşürlmesinden, belli kriterler koyulmasından yanayım…. Altyapı nasıl iyi olur diye düşünüyoruz. Beşiktaş’ın altyapısından Atınç ve Necip’in çıkması yaylada bir çiçeğin çıkması gibidir. Ozan Tufan hızlı büyürken, birden tak diye kesildi. Bir oyuncunun yok olmasına üzüleceğiz’ dedi.

‘VAR uygulaması olmalı’

Şenol Güneş, önümüzdeki sezon uygulanması planlanan video hakem (VAR) konusunda da şunları söyledi:

‘Katılıyorum Video hakem olmalı. Bizim olaya bakış açımızda taraflılık var. Biz kendimizi değiştireceğiz. Teknolojinin girmesinin bir sıkıntısı yok, futbolun özünü bozmamak kaydıyla. Haksızlık varsa mümkün olduğu sürece çabuk geçilsin. Ben oynarken, kaleci topu bırakıp alabiliyordu. Ben de çok zaman çaldım takım öndeyken. Şimdi hızlı oynanmasını istiyorum. Vakit geçirilmesinin bile paslaşarak yapılmasını istiyorum. Hatayı aza indirgemek için yapılan uygulamaları doğru buluyorum.’

‘Olcay’ın gitmesi bir kayıptır’

Şenol Güneş, devre arasında Trabzonspor’a transfer olan Olcay Şahan ile ilgili de dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Güneş, şunları dile getirdi:

‘Olcay’da hocasının katkısı var. Oynamak istediği için gitti. Olcay’ın buradan gitmesi bir kayıptır, Trabzonspor için kazançtır. Hocasını övüyorsa ondan gurur duyuyorum.

Umarım daha başarılı olacaktır. Necip’i, Tolga’yı, Atinç’i kötüleyeceğiz; başkalarını öveceğiz. Öyle bir şey yok. Bizim için her oyuncu değerlidir. Taraftarlar oyuncuları sahiplensinler. Olcay halen Beşiktaş camiasının bir çocuğu olarak gözüküyor. Olcay’ın orada iyi oynamasından biz ve taraftarlar niye rahastız olalım?’

‘Aboubakar’ı yok etmek doğru değil’

Son iki maçta gördüğü kırmızı kartlarla takımını sahada eksik bırakan Vincent Aboubakar’a sahep çıkan Güneş, şunları söyledi:

‘Aboubakar benimle konuştu, oyuncularla da. Ben bugün de transfer listesi yapıp yönetime vermedim. Bunlar çok konuşuluyor. Rahatsız oluyorum. Aboubakar çok çalışkan, istekli.

Oyuncu olarak da eksikleri var, fiziksel sorunu yok. Teknik taktik sıkıntıları var. Hiç beklenmeyen şekilde Olympiakos maçında kafa attı. Ne olursa olsun yanlış. Büyük oyuncuların büyük davranışları olur.

Antalya maçında o şekilde atılmamıştır. Kasıt yok, verilir verilmez. Eleştiri değil ama ben hakem olsam o sarıyı vermem. Bunun üzerinden Aboubakar’ı yok etmek, sorgulamak, yargılamak doğru değil. Duygusal dalgalanmaları oluyor. Akıl dışına çıktığı tek maç Olympiakos maçı. Farka gidilecek bir maçta.

İçine kapanık, saygılı bir oyuncu. Üst üste oldu evet ama insanlık dışına çıkatılacak bir durum yaratıldı. Olympiakos için yanlış buluyorum. İşini seven çalışan hırslı bir oyuncu. Kiralık oyuncuların durumu sene sonu. İyi bir oyuncu, daha da iyi olacağını düşünüyorum.’

Demba Ba ve Caner’i durumu nasıl?

Deneyimli çalıştırıcı, sakatlık sorunu yaşayan Demba Ba ve Caner Erkin konusunda da şunları ifade etti:

‘İki hazırlık maçında; maç eksiği olanları ve sakatlık sonrası dönenleri görmek istedik. Maalesef Demba Ba’nın beli tutuldu, ilk maçta oynatamadık. Antrenmanda ikisi (Caner ve Demba Ba) de iyi çalışıyorlar. Eski hallerine göre gerideler. Maç performansında dalgalanlama getirecektir. Caner’in isteği çok fazla. Duygularıyla aklını karıştırıyor.

İstekli oynadı. Fiziksel yükleme nedeniyle adelesinde gerginlik var. Zamana ihtiyaç var. Ne zaman oynayacağına bakacağız. Demba Ba daha dengeli gidiyor. İhtiyaç durumuna göre hazırlayabiliriz.’