Ve ‘Iron Man 2’ Görücüye Çıkıyor

Yabancı Sinema
Yazan: Bengü Dağlı Bu hafta sinemaseverler için güzel bir hafta olacak. Zira "Iron Man 2" tüm heyecanı ile filmi sabırsızlıkla bekleyen hayranlarıyla buluşacak. Bildiğiniz gibi ”Iron M...
EMOJİLE

Yazan: Bengü Dağlı

Bu hafta sinemaseverler için güzel bir hafta olacak. Zira "Iron Man 2" tüm heyecanı ile filmi sabırsızlıkla bekleyen hayranlarıyla buluşacak. Bildiğiniz gibi ”Iron Man 2” (Demir Adam) Marvel Comics Şirketi’nin “Demir Adam” adlı çizgi romanından beyazperde uyarlama…

"Iron Man"i ilk kez 2008 yılında sinemalarda izleyen seyirci bu filmi çok beğendi. Tabi ki film, o dönem ilk olması ile birlikte çeşitli eleştirilere de maruz kaldı. Ben de aksiyondan hoşlanan biri olarak “Iron Man”i sinemada keyifle izlemiştim. “Iron Man 2"ye geçmeden önce ilki hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

"Ülkesi için teknoloji harikası silah ve füzeler üreten Stark Industries’in kurucu yöneticisi olan Tony Stark (Robert Downey Jr), geliştirdiği yüksek teknolojik buluşlarla dünya çapında çok önemli konuma ulaşmış bir silah sanayicisi ve mucittir. Yeni geliştirdiği Jericho füzelerin test edildiği bir gösterinin ardından konvoyunun saldırıya uğraması ve bir terörist grubun eline esir düşmesiyle birlikte Tony’nin “tatlı hayatı” bir anda kabusa döner.

Saldırı esnasında zaten zayıf düşmüş olan kalbinin yanına bir şarapnel mermisinin saplanmasıyla hayatı tehlikeye giren Tony, kendisini esir alan terör grubunun esrarengiz lideri Raza (Faran Tahir) tarafından gelişmiş silahlar üretmeye zorlanır. Ancak en kötü anında bile zekasını ve yaratıcılığını kullanarak kendisini esaretten kurtaracak bir zırh imal etmeyi başarmıştır."

İlk “Iron Man” (Demir Adam) filmi vizyona girdiğinde geniş bir hayran kitlesine ulaşmıştı. “Iron Man” gösterime girdiği sene ‘en iyi görsel efektler’ ve ‘en iyi ses’ dallarında Oscar adayı olmuştu. Ödül kazanmamasına rağmen “Iron Man” (Demir Adam) “Spider-Man 2”den sonra en iyi süper kahraman uyarlaması olarak sinema tarihindeki yerini aldı. Ondan sonrada hayranları filmin ikincisini sabırsızlıkla beklemeye başladı. Zaten filmin gişe hasılatı ve yarattığı etki güzel olunca devamının çekilmesi kaçınılmazdı. Nihayet bu hafta "Iron Man 2"nin tüm dünya ile aynı anda vizyona girmesi planlanıyor. Üstelik öyle böyle bir giriş değil, film için beklentiler yüksek! Film beklentileri ne kadar karşılayacak bekleyip göreceğiz. Geçtiğimiz gün yabancı bir internet sitesinde “Iron Man 2”nin internete düştüğüyle ilgili bir yazı okumuştum çok şaşırdım. ‘Bu ne hız be kardeşim!’ demekten kendimi alamıyorum. Haber ne kadar doğru bilemiyorum fakat bu durum filmin yapımcılarını kara kara düşündürüyormuş. Nedeniyse açık tabi, filmin gişedeki hasılatının düşeceğinden endişe ediyorlarmış…

Evet gelelim "Iron Man 2"ye… İlk filmde olduğu gibi Tony Stark (Robert Downey Jr)‘ın muzurlukları, fırlamalığı, kendini beğenmişliği ve hareketli yaşamı "Iron Man 2"de de söz konusu. Biz zaten onu öyle sevmemiş miydik? Serinin ikinci filminin konusu ise şöyle: “Tony Stark‘ın (Robert Downey Jr) Demir Adam olduğunun ortaya çıkmasından sonra hükumet zırhın teknolojisini elde etmek ve yeni silahlar geliştirmek amacıyla peşine düşer ancak yanlış ellere geçmesinden korkan Tony Stark, bu konuda işbirliğine yanaşmaz. Stark’ın rakibi Justin Hammer (Sam Rockwell) zırh teknolojisi üzerinde çalışmaktadır fakat bir türlü başarılı olamamaktadır. İvan Vanko (Mickey Rourke) ise Monaco’da Stark‘a başarısız bir saldırı düzenler ancak dikkat çekici bir durum vardır. İvan Vanko, Demir Adam zırhının güç kaynağının bir benzerine sahiptir. Doğal olarak Stark’ın rakibi bu teknolojiyi elde edebilmek için İvan Vanko’yu hapisten kurtarır. Stark’tan intikam almak amacıyla güçlerini birleştirirler ve macera böylece başlar.

‘Iron Man 2’nin fragmanı için tıklayın…

Film müziklerinin de hızlılığı ile ilk başta insanın şöyle bir başını döndürüyor. Fakat film, serinin ilkinde olduğu gibi hızlı hızlı akıp geçmiyor. "Iron Man 2"de ölüm hissi karşılaşan kahramanımız kendisi ve geçmişiyle yüzleşiyor. Bu sahnelerde filmin temposu yavaşlıyor.

“Iron Man 2” için kendi değerlendirmem ortanın üstü, filmin başından sonuna kadar hiç sıkılmadım. Bu bir gerçek. Film aksiyonseverler ve bilim kurgu hayranları için güzel bir seçenek. Ama film ile ilgili aklımda kalan bir kaç eleştiriyi on5yirmi5.com okuyucuları ile paylaşmak isterim. Filmin konusu aman aman bir konu değil bunu başta belirteyim.

Iron Man 2’de aksiyon ve dövüş sahneleri güzeldi fakat daha ne olduğunu anlayamadan bir bakmışsınız sahne bitmiş. ‘Eeee daha yeni başlamamışmıydık’ hissi uyandırıyor insanda… Tony Stark rolü ile birkez daha karşımıza çıkan Robert Downey Jr. filmde oyuınculuğu ile iyi bir iş çıkarmış. 2009 yılında "Sherlock Holmes" ile başarılı bir grafik sergileyen oyuncu "Iron Man 2" ile kariyerinde yükselme dönemine gireceğini düşünüyorum. Filmdeki erkek oyuncular iyi seçilmiş ve rollerinin hakkını veriyorlar. Filmdeki ikinci başarılı performans ise İvan Vanko rolü ile Mickey Rourke. Filmde az ve öz konuşan Rourke, hatırlarsanız kariyeri bitmek üzereydi ki "The Wrestler/Güreşçi" ile yeniden hayat buldu. Başarılı oyuncu şimdilerde peşpeşe film çekerek boşa geçen yıllarının acısını çıkarıyor gibi. "Iron Man 2"de onu zevkle izleyeceğinizi düşünüyorum. Hatta filmde daha fazla rol bile verilebilirdi. Adamda karizma tavan yapmış!

Gelelim filmdeki kadın oyunculara… Filmde Gwyneth Paltrow, Pepper Potts karakteri ile karşımıza çıkıyor. Sürekli dırdır eden bir kadın düşünün işte o Pepper Potts, gerçekten itici bir karakter. Ayrıca Gwyneth Paltrow kendilerine bile açıklayamasalar da Demir Adam’ın sevgilisi rolünde karşımıza çıkıyor. Zaten süper kahramanın sevgilisi olmadan olur mu hiç? Olmaz! Olmamışta… Ben güzel yıldızdan oyunculuk adına fazla bir şey göremedim. Siz görürseniz yorum kısmımız açık. Filmi izledikten sonra yorumlarınızı bekliyoruz. "Iron Man 2"de Gwyneth Paltrow ile ilgili dikkatimi çeken bir nokta topuklu ayakkabı ile yürüyemiyor olması. Biraz komik bir durum ama filmi izleyecek olanların dikkatinden kaçmayacaktır. O kadar sırıtıyor ki, giymeseydin bari dedim içimden. Ya söylemeseydim çatlayacaktım. "Aşk-ı Memnu" Bihter rolündeki Beren saat’i bu yüzden eleştirenlere pek bir gülmüştüm. Güldüm ve başıma geldi: ne yapayım sağlık olsun.

Scarlett Johansson, Hollywood sinemasının genç yeteneklerinden biri… Kadın hem güzel, hem de başarılı bir oyuncu. Fakat bu filmdeki rolü, dişimin kavuğunu bile doldurmadı desem yeridir. Filmde Scarlett, Natalie Rushman ve Natasha Romanoff rolü ile karşımıza çıkıyor. Kimliği gizli bir ajan rolünde… Ama bu filmde anladım ki, Scarlett Johansson‘dan iyi bir aksiyon yıldızı olur. Adamları öyle bir pataklıyor ki, güzelliğine ve kadın olmasına kananlar fazlaca yanılıyor. Bakışları ve dişiliği görülmeye değer.

Jon Favreau’nun yönettiği ve Robert Downey Jr, Gwyneth Paltrow, Don Cheadle, Mickey Rourke ile Scarlett Johansson’un başrollerinde oynadığı "Iron Man 2", 07 Mayıs 2010’da UIP Filmcilik dağıtımıyla vizyona çıkıyor.

Film "Iron Man 2"yi sabırsızlıkla bekleyen hayranlarını tatmin edecek mi bilmiyorum, ancak aksiyon, bilim kurgu ve süper kahraman severler için kaçırılmayacak kadar cazip bir film olmuş. Filmde eleştirilecek yerler tabiki var. Ama izlerseniz iki saat boyunca eyleneceğinizi de düşünüyorum. Filmin müziklerine bayıldığımı söylemiş miydim?

İyi seyirler…