“Eğer rol güçlüyse bir stara ihtiyacım yok!”

Yabancı Sinema
Ünlü yönetmen Quentin Tarantino, beşincisi düzenlenen Lumière Film Festivali’nin onur konuğuydu. Bu yıl 14-20 Ekim tarihlerinde Lyon’da gerçekleşen festivalde, ünlü yönetmen Lumière 2013 ö...
EMOJİLE

Ünlü yönetmen Quentin Tarantino, beşincisi düzenlenen Lumière Film Festivali’nin onur konuğuydu. Bu yıl 14-20 Ekim tarihlerinde Lyon’da gerçekleşen festivalde, ünlü yönetmen Lumière 2013 ödülüne layık görüldü. Festival öncesi L’Express gazetesine konuşan başarılı yönetmen kariyeri ve sinemasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 
Sinema tarihine “Pulp Fiction”, “Reservoir Dogs”, “Django Unchained” gibi filmler kazandıran yönetmen yaptığı açıklamalarda “Sinema benim için her zaman bir tutkuydu, dışarıda neler olup anlamamı sağladı. Dolayısıyla sinemayı her zaman çok ciddiye aldım” ifadesinde bulundu. 
Filmlerinde Christoph Waltz gibi az tanınmış oyuncuların yanında Brad Pitt gibi süperstarlarla da çalışan Tarantino, oyuncu seçimleriyle ilgili de konuştu. “Eğer rol yeterince güçlüyse herhangi bir stara ihtiyacınız yok” diyen ünlü yönetmen aksi durumda süperstarın filmin dengesini de bozabileceğini belirtti. 
Yazı yazmayı çok sevdiğini, filmlerinin senaryolarını da tıpkı bir roman gibi yazdığını söyleyen Tarantino, sözlerine şöyle devam etti: “Edebiyat hem benim için hem de sinema için çok önemli. Filmlerimi A’dan Z’ye ben yazıyorum ve bunu seviyorum. Bir film için sadece diyalog yazmak da yeterli değil. Zaten öyle olsaydı roman ya da tiyatro oyunu yazardım. Diyalogların yanı sıra filmi görsel bir planın üzerine oturtmak da çok önemli.”