Taşkent’te 9. Türk Filmleri Haftası başladı

Türk Sineması
Taşkent’teki Radisson SAS Otel’de 5 gün boyunca gösterilecek filmler arasında, "Son Osmanlı Yandım Ali", "G.O.R.A.", "Aşk Tesadüfleri Sever", "Osmanlı Cu...
EMOJİLE

Taşkent’teki Radisson SAS Otel’de 5 gün boyunca gösterilecek filmler arasında, "Son Osmanlı Yandım Ali", "G.O.R.A.", "Aşk Tesadüfleri Sever", "Osmanlı Cumhuriyeti" ve "A.R.O.G." filmleri yer alıyor.

Türkiye’nin Taşkent Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından organize edilen etkinliğin açılışında konuşan Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Sertaç Sönmezay, Türk sinemasının 2000 yılından bu yana büyük bir gelişme içerisinde olduğunu ifade ederek, rakamlara bakıldığında Türk sinemasının 2010 yılında 40 milyon seyirciye ulaştığını, bu dönemde bilet gelirlerinin 300 milyon doları aştığını belirtti.

Sönmezay, Türk film ve yönetmenlerinin birçok uluslararası film festivallerinde en büyük ödülleri almaya başladığını belirterek, Türk sinemasının artık kendi başına bir sanayi haline geldiğini kaydetti.

Büyükelçi Sönmezay, Türk Filmleri Haftası çerçevesinde, çok güzel Türk filmlerinin seçildiğini ve filmlerin Özbek seyircinin beğenisini kazanacağına inandığını belirterek, bu etkinlikte en çok emeği geçen Taşkent Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Cihan Varlık’a teşekkür etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Müsteşar Yardımcısı Gül

Türk Filmleri Haftası’nın açılışına katılmak üzere ülkede bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül de Türk ve Özbek halklarının geçmişi çok eskiye dayanan, ortak tarih ve kültüre sahip bir medeniyetin unsurları olduğunu kaydetti.

Gül, 2012 yılının iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından farklı bir dönem olduğunu, son olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, Taşkent Turizm Fuarı açılışı vesilesiyle Taşkent’i ziyaret ettiğini ve Özbek Turizm Kurumu Başkanı Farruh Rizayev ile bir araya geldiğini hatırlatarak, bugün de Taşkent Türk Filmleri Haftası vesilesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı müsteşar yardımcılarının Özbekistan’ı ziyaret etmekte olduklarını dile getirdi.

Önümüzdeki süreçte karşılıklı ziyaretlerin daha da artacağına inandığını dile getiren Gül, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman Özbek halkının yanında olduğunun bilinmesi gerektiğini, yapmacılıktan uzak, samimi ve içten bir yaklaşımla iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ilişkileri daha da geliştirmek istediklerini belirtti.

 Gül, Taşkent Türk Filmleri Haftası boyunca gösterime sunulacak filmlerin tamamının, Özbek seyircilerin beğenisini kazanacak şekilde titizlikle seçildiğini ve Özbekçe altyazılı olmak üzere Türkçe gösterime sunulacağını kaydetti.

Kültür ve Turizm Bakanı Müsteşar Yardımcısı Gül, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necmettin Kılıç, Azerbaycan’ın Taşkent Büyükelçisi Hüseyin Guliyev’in de hazır bulunduğu açılışa, Taşkent’te yaşayan Türk vatandaşlarının yanı sıra Özbek seyirciler de büyük ilgi gösterirken, ilk gün gösterime sunulan "Son Osmanlı Yandım Ali" filmi, Özbek seyircilerin büyük beğenisini kazandı.

Filmlerin ücretsiz olarak gösterildiği Türk Film Haftası, 20 Ocak’a kadar sürecek.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme