Bu Türk sineması bu da Yeşilçam diye bir ayrım yok

Türk Sineması
Film Arası Sinema Dergisi’ne konuşan ünlü oyuncu Deniz Türkali, “Yeni Türkiye sineması gökten zembille inmedi. Yeşilçam’ın mirasının üzerinde oturuyor” dedi. Film Arası Dergisi’nin Kasım sayısına konu...
EMOJİLE

Film Arası Sinema Dergisi’ne konuşan ünlü oyuncu Deniz Türkali, “Yeni Türkiye sineması gökten zembille inmedi. Yeşilçam’ın mirasının üzerinde oturuyor” dedi.

Film Arası Dergisi’nin Kasım sayısına konuşan oyuncu Deniz Türkali, yeni Türkiye sinemasına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Adak, Arkadaşım Şeytan, Düş Gezginleri, Nihavent Mucize, Eylül Fırtınası gibi çok sayıda filmde rol alan Türkali, Gülcan Tezcan’ın sorularını yanıtladı. Ünlü yönetmen Atıf Yılmaz’ın da eşi olan oyuncu, hem Yeşilçam hem de Atıf Yılmaz sineması ile ilgili yorumlarını Film Arası’yla paylaştı.

İşte o söyleşiden bazı bölümler:

ATIF YILMAZ ‘SANAT FİLMİ YAPIYORUM’ DEMEZDİ

Yılmaz, piyasa filmi ile sanat filmini bir arada götürebilen bir yönetmendi. Yılmaz, ‘ben bir sanat filmi yapayım’ ya da ‘popüler bir film yapayım’ diye yola çıkmazdı. ‘Ben bu filmi yapmak istiyorum’ diye yola çıkardı. Bunun dışında tabii ki ısmarlama yaptığı filmler de olmuştur, geçmişte. Ama ben aşağı yukarı son 25 senesi içerisinde öyle yaptığı filmi pek hatırlamıyorum.

YENİ TÜRKİYE SİNEMASI GÖKTEN ZEMBİLLE İNMEDİ

Yeşilçam sineması kurulduğundan itibaren Hollywood’u örnek almış kendisine. Hollywood filmleri gibi o tarzın adaptasyonu yapılmış, İtalyan sinemasında da var, her sinemada böyle şeyler var. Diğer sinemacılar da aslında buna itiraz edenler. İtiraz etmesi için önce bir şeyi görmüş olması, biliyor olması gerekiyor. Bu da oradan kopmadığını gösteriyor. Orasıyla bir bağlantısı var. Gökten zembille inmiyor. Bir sürü şeyi görüyorsun, öğreniyorsun ve reddediyorsun. Ama reddetmen demek koptun demek değil.

YEŞİLÇAM-TÜRK SİNEMASI DİYE BİR AYIRIM YOK

Atıf Yılmaz da, Lütfi Akad da, Metin Erksan da, Halit Refiğ de Yeşilçam sineması. Siz şimdi hayır bunlar Yeşilçam sinemasından değil, diyemezsiniz. Metin Erksan’ın bir sürü piyasa filmi var. Atıf Yılmaz’ın bir sürü piyasa filmi var. Hepsinin var. Bu Türk sineması bu da Yeşilçam diye bir ayrım yok.

TUNCEL KURTİZ ‘ÖZEL DOSYA’DA

Film Arası’nın Kasım sayısı özel dosya konuğu ise Eylül ayında hayatını kaybeden usta oyuncu Tuncel Kurtiz. Dosyada Kurtiz’in filmleri ele alınırken, dostları yönetmen Reis Çelik ve oyuncu Zafer Algöz, usta oyuncuya dair duygu ve düşüncelerini anlattı. Reis Çelik, Tuncel Kurtiz için ‘kültürüyle sinema yapan bir adamdı’ derken, Zafer Algöz de, Kurtiz’in sinemaya birçok anlamda değer kattığını söyledi.

Deniz Türkali söyleşinin tamamı, Tuncel Kurtiz dosyası ile pek çok sinema yazısı, haber ve eleştiri, Film Arası Dergisi’nin Kasım sayısında.