Sinemalarda Bu Hafta

Filmler
Ümit Ünal’ın gerilim filmi ‘Ses’, Tim Burton‘ın en son ‘masal’ı ‘Alis Harikalar Diyarında’, aksiyon-gerilm türündeki vampir filmi ‘Vampir İmparato...
EMOJİLE

Ümit Ünal’ın gerilim filmi ‘Ses’, Tim Burton‘ın en son ‘masal’ı ‘Alis Harikalar Diyarında’, aksiyon-gerilm türündeki vampir filmi ‘Vampir İmparatorluğu’ ve yerli komedi filmi ‘Eşrefpaşalılar’ gösterimde.

SES

Ümit Ünal‘ın yönettiği ve Selma Ergeç, Mehmet Günsür, Işık Yenersu ile Eylem Yıldız’ın oynadığı ”Ses”, gaipten sesler duymaya başlayan genç bir kızın hikayesini anlatıyor. İddialı gerilim sahneleriyle dikkati çeken filmin konusu şöyle:

”Derya, bir bankanın çağrı merkezinde çalışan ve annesi ile birlikte yaşayan genç bir kızdır. Derya’nın rutin giden hayatı gaipten duymaya başladığı bir sesin ortaya çıkması ile beraber altüst olur. Genç kız başlangıçta sesi duymazlıktan gelmeye çalışsa da ses kısa sürede genç kızın hayatını kontrol etmeye başlar. Derya’dan iş yerindeki patronu Onur’u takip etmesini isteyen ses, genç kızın hayatını giderek korkunçlaşan bir kabusa çevirir.”

ALİS HARİKALAR DİYARINDA

Tim Burton‘un yönettiği ve Johnny Depp, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter ile Crispin Glover‘ın oynadığı ”Alice Harikalar Diyarında/Alice In Wonderland”, 3 boyutlu olarak beyazperdeye aktarıldı.

En çok sevilen masallarından biri olan ”Alice Harikalar Diyarında”da Johnny Depp ”Çılgın Şapkacı” rolünde, Mia Wasikowska ise çocukluk arkadaşları ”Beyaz Tavşan”, ”Tweedledee”, ”Tweedledum”, ”Fare”, ”Tırtıl”, ”Cheshire Kedisi” ve ”Çılgın Şapkacı” ile yeniden bir araya gelen 19 yaşındaki Alice rolünde. Alice, kaderini bulmak için fantastik bir yolculuğa çıkar ve ”Kupa Kraliçesi”nin korku krallığına son verir.

VAMPİR İMPARATORLUĞU

Spierig Kardeşler‘in yönettiği ve Ethan Hawke, Willem Dafoe, Claudia Karvan ile Michael Dorman’ın oynadığı ”Vampir İmparatorluğu/Daybreakers”, aksiyon ve gerilim sahneleriyle dikkat çekiyor.

Vampir türünü bilim kurgu ile buluşturan filmin konusu özetle şöyle:

”Gizemli bir salgın dünya nüfusunun çoğunluğunu vampire dönüştürmüştür. İnsan ırkı tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ikinci sınıf bir türdür. Vampirler tarafından avlandıkları ve çiftlik hayvanı gibi beslendikleri için gizlenmek zorundadırlar. Şimdi her şey, insan kanıyla beslenmeyi reddeden vampir araştırmacısı Dalton’ın elindedir. Dalton kana alternatif bir madde geliştirmeye çalışmaktadır."

EŞREFPAŞALILAR

Hüdaverdi Yavuz‘un yönettiği ve Sinan Albayrak, Turgay Tanülkü, Burak Tarık ile Hüseyin Soysalan‘ın oynadığı ”Eşrefpaşalılar”, sinema ve tiyatro dünyasından çok sayıda ismi bir araya getirdi.

Tiyatro Anse’nin oyunlarından biri olan ve 3 yıl boyunca tüm Türkiye’de turneye çıkan ve 400 binden fazla kişi tarafından izlenen ”Eşrefpaşalılar”ın çekimlerinin tamamı, İstanbul’da gerçekleştirildi.

Filmde 512 yardımcı oyuncu ve 3 kez yağmurlama sistemi kullanıldı. Yağmurlama sahneleri boyunca 66 ton su tüketildi. Filmde yer alan Zeybek ve Kabadayı kapışma sahnesi için oyuncular koreograflarla özel olarak çalıştı. Filmin konusu şöyle:

”İzmir Eşrefpaşa’dan gelip İstanbul’a yerleşmiş iki dosttan biri olan Tayyar, mafya lideri olurken, Davut, kahve işletmektedir. İkisi de aynı kadını sevmiştir, fakat Madam Eleni, Tayyar ile evlenmiştir. Eleni’yi ortada bırakan Tayyar, Davut’un evlatlığı Nusret’i yanına çekerek intikam almayı düşünür. Nusret iki dünya arasında bocalarken mahalleye bir hoca tayin olur ve olayların seyri değişmeye başlar.”