Kristal Klaket New York’a Gidiyor

Filmler
Eğer "benim hala bir kısa filmim yok!" diyorsanız ve kendinizi anlatmak için fırsat kolluyorsanız Kristal Klaket tam size göre. O halde hiç durmadan kameralarınızı alın ve çekin filminizi...
EMOJİLE

Eğer "benim hala bir kısa filmim yok!" diyorsanız ve kendinizi anlatmak için fırsat kolluyorsanız Kristal Klaket tam size göre. O halde hiç durmadan kameralarınızı alın ve çekin filminizi… Kristal Klaket Kısa Film yarışması son başvuru tarihi 01 Kasım 2010 Pazartesi…

Fatih Üniversitesi tarafından düzenlenen geleneksel kısa film yarışması "Kristal Klaket"in bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek. "Kısa" zamanda büyük başarılar elde eden Kristal Klaket Film Yarışması bu yıl Kurmaca, Belgesel ve Animasyon dalları olmak üzere toplam 3 dalda ödüller dağıtacak. Yarışmanın bu yıl da yine en büyük sürprizi, New York Film Akademisi ile Amerika’da Sinema eğitimi olacak.

Kristal Klaket Kısa Film Yarışmasını diğer kısa film yarışmalarından ayıran en önemli özelliği geçen yıl olduğu gibi bu yılda New York Film Akademisi tarafından desteklenecek olması. Yarışmanın kategori birincileri, dünyanın en saygın film akademilerinden biri olan ve Hollywood‘un söz sahibi Yönetmen, Görüntü Yönetmeni ve Senaristlerini yetiştiren New York Film Akademisi’nde, toplam 8 haftalık sinema eğitimi alarak kendilerini geliştirme fırsatı bulacaklar. Ana sponsorluğunu Bank Asya’nın yaptığı, Kültür Bakanlığı veİstanbul Kültür A.Ş’nin desteklediği kısa film yarışması için başvurular 01 Kasım 2010 Pazartesi günü sona erecek.

Yarışmaya katılım koşulları ve yarışma takvimi

Kristal Klaket’e başvuru koşullarında geçen yıllara göre ciddi bir değişiklik yok. Son 2 yıl içerisinde çekilmiş, süresi 20 dakikayı aşmayan eserler DVD formatında yarışmaya katılabiliyor. Profesyonel ve amatör tüm katılımcılara açık olan yarışmanın son başvuru tarihi 01 Kasım 2010 Pazartesi, finale kalanların açıklanacağı tarih ise 10 Aralık 2010 Çarşamba. Yarışmanın Ödül Töreni ise Ocak 2011‘de yapılacak.

Geçen yıl Maslak TİM Gösteri Merkezi‘nde yapılan ödül törenine Osman Sınav, Halil Ergün, Coşkun Aral, Mahsun Kırmızıgül, Kenan Işık, İzzet Altınmeşe, Ahmet Yenilmez, Keman Virtüözü Farid Farjad gibi çok sayıda yıldız isim katılmıştı.

Yarışmanın diğer ödülleri

Uluslararası katılıma açık bir festival olma yolunda ilerleyen Kristal Klaket, ücretsiz sinema eğitiminin yanı sıra nakit para ödülleri de verecek. İşte Kristal Klaket Kısa Film Yarışması ödülleri;

Kurmaca dalı: Birinciye NYFA’da 8 Haftalık Sinema Eğitimi + 5.000 TL, İkinciye 4.000 TL, Üçüncüye 3.000 TL, İki Filme Jüri Özel Ödülü ve 1.000 TL

Belgesel dalı: Birinciye NYFA’da 8 Haftalık Sinema Eğitimi + 5.000 TL, İkinciye 3.500 TL, Üçüncüye 2.500 TL

Animasyon dalı: Birinciye NYFA’da 4 Haftalık Sinema Eğitimi + 5.000 TL, İkinciye 3.000 TL, Üçüncüye 2.000 TL

Dev Jüri Ekim’de açıklanacak

Kristal Klaket‘e katılacak filmleri değerlendirecek jüri üyeleri 15 Ekim’de düzenlenecek basın toplantısında açıklanacak. Geçtiğimiz 3 yıl içinde yarışmada birbirinden değerli jüri üyeleri yer aldı. İşte geçen yıllarda filmleri değerlendiren jüri üyeleri; Kenan Işık, Salih Memecan, Coşkun Aral, Yetkin Dikinciler, Bahadır Karataş, Sırrı Süreyya Önder, Murat Özer, Can Soysal, Meryem Akbal, Fethi Kaba, İlhan Dinçerler, Ertuğrul Karslıoğlu, Abdülhamid Avşar, Ali Murat Yel, Ahmet Böken, Tan Oral, Çiğdem Belgutay, Yusuf Kaplan, Ömer Lütfü Mete, Beste Bereket, Olkan Özyurt, Ali Murat Güven, Fırat Yücel, İhsan Kabil, Nevzat Bayhan, Mustafa Aktürk ve Mustafa Şevki Doğan.

Sürekli yenilenen sitesi ile Kristal Klaket hakkındaki tüm detayları, gelişmeleri, duyuruları ve katılım formunu www.kristalklaket.com adresinden bulabilirsiniz.