Kristal Kayısı, ‘Gelecek Uzun Sürer’in

Filmler
Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Malatya Film Festivali’nde Kristal Kayısı En İyi Film Ödülü Özcan Alper’in yönettiği ‘Gelecek Uzun Sürer’in oldu. Alper, En İyi Yönetmen...
EMOJİLE

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Malatya Film Festivali’nde Kristal Kayısı En İyi Film Ödülü Özcan Alper’in yönettiği ‘Gelecek Uzun Sürer’in oldu.

Alper, En İyi Yönetmen Ödülü’nü de aldığı festivalde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ‘Unutma Beni İstanbul’ ile Salima Hamed’e, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ‘Mar’ filmindeki rolüyle Volga Sorgu’ya verildi.

Uluslararası Uzun Film Yarışması Kristal Kayısı En İyi Film Ödülü ise yönetmenliğini Philippe LeGuay’ın yaptığı ‘6. Kattaki Kadınlar’ filminin oldu.

Malatya Film Festivali, önceki akşam Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda yapılan ödül töreniyle sona erdi. Vali Ulvi Saran’ın himayesinde, Malatya Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından düzenlenen festivalde 40’a yakın ülkeden 120 uzun ve kısa film gösterildi.

Ana teması ‘Göç’ olan festival kapsamında gösterimlerinin dışında sempozyumlar ve sinema atölyeleri düzenlendi. Malatyalı sinemaseverler filmlerin festival galalarından sonra yönetmenler ve oyuncular ile buluşma fırsatı yakaladı. Festivalin Ulusal Uzun, Ulusal Kısa ve Uluslararası yarışma bölümlerinde toplam 16 dalda ödül verildi.

‘Gelecek Uzun Sürer’, ‘savaşın ve faili meçhul cinayetlerin oluşturduğu acıyı ve travmayı kurmaca sinemanın diline tercüme etmedeki başarısı nedeniyle’, ulusal dalda en iyi film ödülüne sahip oldu.

Ödülünü Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın elinden alan yönetmen Özcan Alper, filmin bir bölümünü Van’da çektiğini ve Van halkının çekimlere çok yardımcı olduğunu belirterek "Umarım yaralarını çabuk sararlar." dedi.

En İyi Senaryo Ödülü "Saklı Hayatlar" filmi ile Haluk Ünal’ın olurken, yönetmenliğini Ahmet Taş’ın yaptığı ‘Ekmek’ En İyi Kısa Film Ödülü’ne değer görüldü.

Malatya Film Festivali’nin en iyileri

En İyi Film: Gelecek Uzun Sürer

En İyi Yönetmen: Özcan Alper

En İyi Senaryo: Saklı Hayatlar-Haluk Ünal

En İyi Kadın Oyuncu: Salima Hamed

En İyi Erkek Oyuncu: Volga Sorgu

En İyi Özgün Müzik: Gelecek Uzun Sürer-Mustafa Biber

Jüri Özel Ödülü: Mar SİYAD Ödülü: Mar

Uluslararası En İyi Film: Altıncı Kattaki Kadınlar

Uluslararası En İyi Yönetmen: Philippe LeGuay/Altıncı Kattaki Kadınlar

Uluslararası En İyi Senaryo: Carina Catelli/Parmak

Uluslararası En İyi Kadın Oyuncu: Natalia Verbeke/Altıncı Kattaki Kadınlar

Uluslararası En İyi Erkek Oyuncu: Fabian Vena/Parmak

Uluslararası En İyi Müzik: Super Charango/Parmak

En İyi Kısa Film: Ekmek

Zaman