Gişede Haftanın Kazananları!..

Filmler
Geçtiğimiz hafta sonu Amerika ve Türkiye’nin gişe rakamları açıklandı. Türkiye ve dünya sinemalarında en çok tercih edilen filmleri merak ediyorsanız buyrun gişeleri birlikte mercek altına alalı...
EMOJİLE

Geçtiğimiz hafta sonu Amerika ve Türkiye’nin gişe rakamları açıklandı. Türkiye ve dünya sinemalarında en çok tercih edilen filmleri merak ediyorsanız buyrun gişeleri birlikte mercek altına alalım. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte sinemalarda da bir hareketlilik söz konusu. Bu hafta sinemaseverlerin merakla beklediği filmlerden biri olan "Iron Man 2" vizyona giriyor. Dünya ve Türkiye sinemalarında aynı anda vizyona girecek filmin gişeleri hareketlendirmesi bekleniyor. on5yirmi5.com‘da geniş bir şekilde kritiğini yapacağımız film, bakalım beklentileri karşılayacak mı?

Önceki yazılarımda Amerika sinemasının dünya sinemalarına doğrudan etki ettiğini yazmıştım. Hal böyle olunca da ‘Amerika sinemalarında neler oluyoru’ es geçmek istemiyorum.

Bu hafta Amerika sinemalarında en çok izlenen film " A Nightmare on Elm Street" oldu. 80’li yılların unutulmaz korku klasiği olan "Elm Sokağı Kabusu"nun devam filmi olan yapım 32 milyon dolarlık hasılatı ile listenin bir numarasına kurulmuş. Freddy Krueger‘ı özleyen sinemalara koşmuş… Film hakkında Amerika sinemalarında değişik tepkiler geliyor. Bakalım serinin bu filmi de klasikler arasına girebilecek mi?

Sinemalara geldiği ilk günden beri en çok izlenen filmler listesinin üst sırasında olan "How to Train Your Dragon/Ejderhanı Nasıl Eğitirsin" bu hafta da ikinci sırada kendisine yer bulmuş. Türk sinemalarında da çok beğenilen film, bu hafta 10.6 milyon dolar gelir elde etmiş. Film toplamda ise 192 milyon dolarlık hasılatı ile yapımcısının yüzünü güldürüyor.

Geçen hafta Amerika listelerinin en çok izlenen üçüncü filmi olan "Date Night" bu hafta yerini koruyor. Son üç haftadır üçüncü olan "Date Night" emin adımlarla hasılatını arttırmaya devam ediyor. Film bu hafta 7.58 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş. "Date Night" toplamda 73.6 milyon dolarlık hasılatıyla bir süre daha listelerde bulunacağının sinyalini veriyor.

Gelelim listenin dördüncü sırasına Jennifer Lopez‘in başrolünde oynadığı "The Back-Up Plan" var. Film gösterime girdiği ikinci haftada 7.26 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş. Toplamda ise hasılatı 23 milyon dolar… "The Back-Up Plan" Türkiye listelerinde de kendisine yer bulmuş. Sinema eleştirmenleri tarafından eleştirilen film izleyiciyi sinemalara çekmeye devam ediyor.

Amerika sinemasında en çok izlenen beşinci film "Furry Vengeance" oldu. Filmin bu haftaki hasılatı 6.63 milyon dolar… "Furry Vengeance"de hayvanların bir adamı hayatından nasıl bezdirdiğini anlatıyor. Filme önümüzdeki haftalarda pek fazla şans verilmiyor.

"Ejderhanı Nasıl Eğitirsin"in fragmanı…

İşte Amerika’da bu hafta en çok izlenen diğer filmler…

6 The Losers (2010/I) $5.89M $18M
7 Clash of the Titans (2010) $5.86M $154M
8 Kick-Ass (2010) $4.52M $42.2M
9 Death at a Funeral (2010) $4.12M $34.9M
10 Océans (2009) $2.56M $13.5M

TÜRKİYE’DE HAFTANIN EN ÇOK İZLENEN FİLMLERİ

Amerika sinemalarında en çok izlenen filmlerde durum böyle… Gelelim türk sinemasının gişe canavarlarına! Geçtiğimiz hafta Türk sinemalarında en çok izlenen film "How to Train Your Dragon/Ejderhanı Nasıl Eğitirsin" oldu. Film tam anlamıyla gişelerin tozunu aldı. Kendi adıma söyleyeyim filmi çok başarılı buldum. Film Türkiye’de ikinci haftasında 32.619 kişi tarafından izlendi. Toplamda ise filmi 113.279 kişi tercih etmiş.

Türkiye sinemalarında en çok izlenen filmler listesinin ikinci sırasında yine geçen haftanın ikincisi olan "Çok Film Hareketler Bunlar" bulunuyor. Film altıncı haftasında da zirveden kopamıyor. Bu hafta "Çok Film Hareketler Bunlar"ı 27.258 kişi izlemiş. Toplamda ise film 1.091.507 kişi izlemiş. Eh artık "Çok Film Hareketler Bunlar"ın ikincisini de göreceğiz gibi…

Listenin üçüncü sırasında aksiyon ve gerilim türündeki "Kıyamet Melekleri" bulunuyor. Filmin konusu; "Dünyada Tanrı’ya olan inanç yok olduğunda insanoğlunu ikinci kez yok etmek üzere Legion melekleri yollanır. Bu sırada da son melek düşer ve insanlığın savaşı başlamış olur. İnsanların bu savaştaki tek umudu ise ıssız çöldeki küçük bir restoranda sıkışmış yalanlarla dolu bir grup insan ve başmelek Michael’in kendisidir." Fantastik ve gerilim film tutkunlarının beğenisini kazanan film Türk sinemalarında ilk haftasında 20.671 kişi tarafından izlenmiş.

Gelelim Türk sinemasında en çok izlenen film listesinin 4. sırasına… Dördüncü sırada bu senenin flaş filmi "Eyvah Eyvah" bulunuyor. Tıpkı "Çok Film Hareketler Bunlar"da olduğu gibi "Eyvah Eyvah" da BKM’nin eseri, film bu hafta 20.624 kişi tarafından izlenmiş. Toplamda ise ulaştığı seyirci sayısı 2.329.033 kişi.

Bu hafta sinemalarımızda en çok izlenen beşinci film "Yeşil Bölge" oldu. Matt Damon‘ın başrolünde oynadığı film ilk haftasında 16.006 kişi tarafından izlenmiş.

 "Yeşil Bölge"nin fragmanı…

İşte Türkiye’de bu hafta en çok izlenen diğer filmler…

6 Beni Unutma, 1, 14.402, 14.402
7 Ödül Peşinde, 2, 13.397, 55.024
8 Titanların Savaşı, 5, 10.752, 453.531
9 Aşk Çeşmesi, 1, 8.955, 8.955
10 Siyah Beyaz, 2, 6.157, 24.420