‘Gelecek Uzun Sürer’

Filmler
İlk filmi ‘Sonbahar‘la yurt içi ve dışında 60’tan fazla ödül alan Özcan Alper, yeni filmi ‘Gelecek Uzun Sürer‘in çekimlerine Diyarbakır’da başladı. TÜRK SİNEMASININ...
EMOJİLE

İlk filmi ‘Sonbahar‘la yurt içi ve dışında 60’tan fazla ödül alan Özcan Alper, yeni filmi ‘Gelecek Uzun Sürer‘in çekimlerine Diyarbakır’da başladı.

TÜRK SİNEMASININ EN İYİ FİLMLERİ
 

Türk sinemasının son dönemdeki en önemli filmlerinden ‘Sonbahar’ın yönetmeni Özcan Alper yeni filminin çekimlerine Diyarbakır’da başladı. Almanya-Türkiye ortak yapımı ‘Gelecek Uzun Sürer’in çekimleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı, EURIMAGES, NRW, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Sur Belediyesi desteğiyle Diyarbakır, Bitlis, Van, Hakkari ve İstanbul’da gerçekleştirilecek. Başrollerini Gaye Gürsel, Durukan Ordu ve Sarkis Seropyan’ın paylaştığı filmde, profesyonel oyuncuların yanı sıra pek çok amatör oyuncu da rol alıyor.

Filmin konusu kısaca şöyle: İstanbul’da bir üniversitede müzik araştırmaları yapan Sumru (28), tez çalışması sırasındaki alan çalışması için birkaç aylığına ülkenin güneydoğusuna yolculuğa çıkar. Kısa süreliğine çıktığı bu yolculuk, hayatının en uzun yolculuğuna dönüşür. Bu yolculukta Sumru’nun yolu Diyarbakır sokaklarında korsan DVD satan Ahmet, Diyarbakır’da tek başına kalmış, yıkık dökük kilisenin bekçisi Antranik amca ve bölgede sürmekte olan ‘adı konulmamış savaşa’ tanıklık eden pek çok karakterle kesişir.