Ejderhalar Gişeleri Yakıyor!

Filmler
Hazırlayan: Bengü Dağlı Geçtiğimiz hafta sonu Amerika ve Türkiye’nin gişe rakamları açıklandı. Özellikle Amerika’da gişelerde fazla bir hareketlilik yoktu. Aslına bakarsanız filmler de faz...
EMOJİLE

Hazırlayan: Bengü Dağlı

Geçtiğimiz hafta sonu Amerika ve Türkiye’nin gişe rakamları açıklandı. Özellikle Amerika’da gişelerde fazla bir hareketlilik yoktu. Aslına bakarsanız filmler de fazla iddialı değildi. Bu aralar sinemalarda komedi filmleri revaçta… Gelecek hafta olmasa da ondan sonraki hafta Amerika sinemaları oldukça hareketli olacak. Zira sinemalara "Robin Hood", "Iron Man" gibi filmler gelecek. Bu filmlerin gişelerin tozunu attırağını düşünüyorum.

Amerika sinemalarında geçtiğimiz hafta neler olmuş birlikte gözatalım. Amerika sinemalarının zirvesinde bu hafta yine bir değişiklik var. Fakat bu haftanın birincisi tanıdık. Zira haftalardır onu listenin en üst sıralarında görüyoruz. Haftalardır zirveden inmeyen‘How to Train Your Dragon/Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’ bu hafta Amerika sinemalarının bir numarasında. Film bu hafta 15.4 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş. "How to Train Your Dragon/Ejderhanı Nasıl Eğitirsin" toplamda 178 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş. Film daha uzun zaman listelerin en üst sıralarında yer alacak gibi… 3 boyutlu olarak sinemalarda fırtına estiren ‘How to Train Your Dragon/Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’in başarısının, yapımcıları bu tarz filmler çekmeye iteceği su götürmez bir gerçek.

Gelelim listenin ikinci sırasına… Amerika’da en çok izlenen filmler listesinin ikinci sırasında "The Back-Up Plan" bulunuyor. Filmin başrollerinde Latin müziğinin bir numaralı isimlerinden Jennifer Lopez bulunuyor. Durum onu gösteriyor ki, Jennifer Lopez müzikteki başarısını oyunculuğunda gösteremiyor. Zira Lopez, bu filmdeki performansıyla eleştiri oklarını üzerine çekmiş bulunuyor. Her ne kadar film ikinci sırada kendine yer bulmuş olsada, önümüzdeki haftalarda bu kadar şanslı olmayabilir. "The Back-Up Plan" ilk haftasında 12.2 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş.

Geçen hafta Amerika listelerinin en çok izlenen üçüncü filmi olan "Date Night" bu hafta yerini koruyor. Film bu hafta 10.5 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş. "Date Night" toplamda 63.3 milyon dolarlık hasılatıyla bir süre daha listelerde bulunacağının sinyalini veriyor.

Amerika’da en çok izlenen filmler listesinin dördüncü sırasında yeni bir film bulunuyor: The Losers… Filmin konusu ise şöyle: "ABD kuvvetlerinden bir tim Bolivya’ya özel bir görev için gönderilir. Clay, Jensen, Roque, Pooch ve Cougar adlı askerlerden oluşan bu özel kuvvet, beklemedikleri bir ihanetin şokuyla sarsılır. İşin kötüsü ellerinde düşmanın isminden başka hiç birşey yoktur. Bu beş kişinin yolu, Aisha isimli gizemli bir kadına rastlar. Gücünü Aisha’nın zekası ile birleştiren ekip, Max adındaki düşmanlarının ardındaki sırrı çözmeye niyetlidir."

Filmde en çok dikkat çeken isim Aisha rolü ile Zoe Saldana, sinema severlerin Avatar’dan izleyip beğendiği güzel oyuncu, gelecekte aksiyon filmlerinin aranan yıldızları arasında gösteriliyor. Bakalım Saldana bu beklentileri boşa çıkaracak mı? Saltana beklentileri boşa çıkarır mı bilmem ama "The Losers" biraz çıkardı gibi… Zira film ilk haftasında 9.41 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş.

Listede herkesi şaşırtan bir başka yapım da "Kick-Ass" olmuş. Geçen haftanın birincisi "Kick-Ass" hızlı bir düşüş ile listenin ancak beşinci sırasında kendine yer bulabilmiş. Film bu hafta 9.34 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiş. "Kick-Ass" toplamda ise 34.7 milyon dolarlık bir hasılat ile haftayı kapatmış bulunuyor.

"Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?"in fragmanı…

İşte Amerika’da bu hafta en çok izlenen diğer filmler…

6 Clash of the Titans (2010) $8.92M $146M
7 Death at a Funeral (2010) $8.02M $28.5M
8 Océans (2009) $6.06M $8.53M
9 The Last Song (2010) $3.76M $55.5M
10 Alice in Wonderland (2010) $2.26M $328M

TÜRKİYE’DE HAFTANIN EN ÇOK İZLENEN FİLMLERİ

Amerika sinemalarında bu haftanın galibi ‘How to Train Your Dragon/Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’ olur da, Türk sinemalarının olmaz mı? Bu hafta Türkiye sinemalarına hızlı bir giriş yapan film Türk izleyicisinin de beğenisini kazanmış gibi görülüyor. Zira ‘How to Train Your Dragon/Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’ Türkiye’deki ilk haftasında 66.313 kişiye ulaşmış. Filmin birinciliği hakettiğini düşünüyorum.

Türkiye sinemalarında en çok izlenen filmler listesinin ikinci sırasında yine geçen haftanın ikincisi olan "Çok Film Hareketler Bunlar" bulunuyor. BKM oyuncularının oynadığı film izleyici çekmeye devam ediyor. Film beşinci haftasında 58.517 kişi tarafından izlendi. Toplamda ise "Çok Film Hareketler Bunlar" 1.042.948 kişi tarafından izlenmiş.

Türk listelerinin üçüncü sırasında yine tanıdık bir film bulunuyor. Tam olarak dokuz haftadır gişelerin tozunu attıran "Eyvah Eyvah" bu hafta da üçüncü sırada bulunuyor. "Eyvah Eyvah" bu hafta 37.320 kişi tarafından izlenmiş. Film toplamda ise 2.291.981 kişiye ulaşmış. Şimdiden ikincisi çekileceği konuşulan film, Türk sinemasının unutulmaz filmleri arasına girecek gibi…

Türkiye’de en çok izlenen filmler listesinin dördüncü sırasında "Ödül peşinde" bulunuyor. Hollywood sinemasının iki ünlü ismi Jennifer Aniston ve Gerard Butler‘ın başrollerinde oynadığı film ilk haftasında 25.274 kişi tarafından izlenmiş. Amerikan ve Türk eleştirmenler tarafından başarısız bulunan film, her ne kadar beklentileri karşılayamazsada romantik film severler tarafından tercih edilecek gibi görünüyor.

İşte Türkiye’de bu hafta en çok izlenen diğer filmler…

5 Titanların Savaşı,4, 24.129, 430.870
6 Astro Boy, 2, 14.038, 111.223
7 Siyah Beyaz, 1, 9.536 9.536
8 Rec 2, 2, 8.183, 24.440
9 Katliam, 1, 5.821, 5.821
10 Alis Harikalar Diyarında, 8, 4.404, 325.757