Devlet, ‘Hacı’dan Özür Diledi

Filmler
Mahsun Kırmızıgül’ün merakla beklenen ‘New York’ta Beş Minare’ filminin galası önceki gece Kanyon Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşti. Radikal dinci bir terör örgütünün ...
EMOJİLE

Mahsun Kırmızıgül’ün merakla beklenen ‘New York’ta Beş Minare’ filminin galası önceki gece Kanyon Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşti. Radikal dinci bir terör örgütünün ‘Deccal’ kod adlı lideri ‘Hacı Gümüş’ü canlandıran Haluk Bilginer, oyunculuğuyla göz doldururken; polis rolündeki Mahsun Kırmızıgül ve Mustafa Sandal da izleyicilerden tam not aldı. Filmde, ‘Hacı Gümüş’ün gerçek ‘Deccal’ olmadığı ortaya çıkınca Zafer Ergin’in canlandırdığı üst düzey bir emniyet müdürü, ‘Hacı’dan özür dilemesi herkesi şaşırttı. Levent Metrosu’nda başlayıp New York sokaklarına uzanan filmin hikayesi için bugüne kadar ortaya çeşitli iddialar atılmıştı. Bu iddialardan biri de Bitlisli ‘Hacı’ karakterinin, ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’i anımsattığıydı. İddiayı köşesine taşıyan Ahmet Hakan, ‘Fragmandan anladığım kadarıyla Mahsun kardeşimiz, Kürt sorunundan sonra laiklik sorununa el atmış… Fakat benim dikkatimi ‘Amerika’ya yerleşmiş ve tehlikeli sayılan bir Türk hoca’ tiplemesi çekti… Haluk Bilginer’in canlandırdığı bu hoca tiplemesi, şekil şemal olarak ne kadar da Fethullah Gülen’e benziyordu’ diye yazmıştı.

İslamofobi’ye İlaç olacak

‘HACI’yı canlandıran Haluk Bilginer, filmle ilgili olarak ‘Filmin altını çizdiği şey; terör nereden gelirse gelsin, onu herkes lanetlemeli. ‘İslami terör’ tamlaması yanlış. Terör olursa zaten bunun içinde İslam olmaz. Filmin İslamofobi’ye ilaç olacağının düşünüyorum’ dedi. Mahsun Kırmızıgül ise ‘Şunu söyleyebilirim ‘Deccal’ simge bir karakter. Filmin konusuyla ilgili konuşmayı sevmiyorum. Sinemada gizemden yanayım. İnsanların da film gösterime girmeden konuşmasını istemiyorum. Çok farklı bir hikaye anlatıyoruz, bunu fragmanda bile işlemedik’ diye konuştu.

Akşam