Film Köşemizde Bugün ”Ölüm Korkusu”

Film Eleştiri
Ölüm Korkusu ya da orijinal adıyla Vertigo, Alfred Hitchcock sinemasında şüphesiz çok özel bir yere sahiptir. Bilhassa dünya sineması içinde… Film ilk gösterime çıktığında Time dergisinin tepkis...
EMOJİLE

Ölüm Korkusu ya da orijinal adıyla Vertigo, Alfred Hitchcock sinemasında şüphesiz çok özel bir yere sahiptir. Bilhassa dünya sineması içinde…

Film ilk gösterime çıktığında Time dergisinin tepkisi şuydu: “Yaşlı usta yeni bir esrar filmiyle karşımızda… Ama bu kez katil kim değil, aldıran kim diye bir soru sormak gerekebilir”

Vertigo filmi bize gizemli bir öykü anlatır. San Fransisco’da geçen filmde, polis komiseri John Ferguson, yükseklik korkusunun sebep olduğu bir olay yüzünden polislikten ayrılır. Eski bir arkadaşı ona gelerek büyükannesinin ruhuna sahip olduğuna inanan ve onun gibi intihar ederek ölme saplantısı içinde bulunan karısı Madeleine’i takip etmesini ister.

Ferguson bu teklifi kabul eder ve Madeleine’i izlemeye başlar. Ve bu arada ona aşık olur. Yine yükseklik korkusu yüzünden Madeleine’in kendisini bir kuleden atmasını engelleyemez. Bundan Madeleine, Ferguson için bir saplantı haline dönüşür.

Olaydan sonra Ferguson rastlantısal bir şekilde tıpkı Madeleine’e benzeyen bir kadın görür. Ancak farkılı bir saç ve giyim tarzıyla… Judy’yle tanışır. Bu kadın, Madeleine’e benzese bile ona kıyasla daha kaba ve basittir. Ferguson, bu kadını Madeleine’e benzetmeye çalışır. Sonunda Judy, Madeleine’e dönüşür ve Ferguson, aşkına kavuşur. Ama kadının gerçekten de Madeleine olduğunu ve ustaca düzenlenmiş bir entrika sonucu, başka bir kadının öldürülmesi suçuna katıldığını öğrenmesi, Fergoson’u nefretle doldurur. Acaba bu nefret, ikinci kez bulduğu saplantılı aşkını tekrar yitirmesine mi neden olacaktır?

Minör Temaslar Archives - Sinematopya

Vertigo, iki tarafın bir türlü birbirlerine kavuşamadıkları ve mutluluğa erişemedikleri bir yitik aşklar öyküsüdür. Filmin unutulmaz sahnesi, Judy’nin John’un satın aldığı giysileri giyip ısrarla istediği makyaj ve saç stilini yaptıktan sonra, odaya sürekli vuran yeşil ışıklar içinde, gerçekten de ölüler arasından dönmüş bir Madeleine gibi ortaya çıkması ve ne John ona sarıldığında çevrelerinde, yavaş ve sürekli olarak dönmeye başlayan Hitchcock kamerası, herhalde sinemanın yarattığı en güzel aşk sahnelerinden biridir.

Ölüm Korkusu, kuşkusuz Alfred Hitchcock filmleri arasında çok özel bir yere sahiptir. Kendinden sonraki ‘Yeniden Ölüm’  ’12 Maymun’ gibi sayısız filme etki eden, Vertigo adıyla da bilinen bu film kesinlikle kaçırılmaması gereken bir film.

Ölüm Korkusu (Vertigo)

Yapım : 1958

Tür : Gizem / Aşk

Yönetmen : Alfred Hitchcock

Senaryo : Alec Coppell

Oyuncular : James Stewart, Kim Novak, Barbara Bell Geddes

IMDb :  8.3 / 10

Süre : 128 dakika