Kıbrısta çözüm arayışı

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kıbrıs sorununun çözümüne dair bir fırsat bulunduğunu belirterek, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini söyledi. 

Kıbrıs müzakereleri kapsamında dün KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşen Espen Barth Eide, bugün de Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile Başkanlık Sarayı’nda bir araya geldi. 

Eide, yaklaşık iki saat süren görüşme sonrası yaptığı açıklamada, adadaki iki liderin Kıbrıs sorununa çözüm bulunması taahhüdü ile sadakatini tespit ettiğini dile getirdi. Kıbrıs sorununun çözümüne dair bir fırsat bulunduğunu ve bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini ifade eden Eide, müzakere sürecinde henüz bir takvimin bulunmadığını belirtti.

Eide, iki liderin ilk defa bir araya geleceği 11 Mayıs’taki yemekte müzakerelerin resmen ne zaman başlayacağına dair karar verileceğini kaydetti.

Rum hükümet sözcüsü Nikos Hristodulidis ise Eide ile Anastasiadis’in görüşmesinde Kıbrıs müzakere sürecinde ileride atılacak adımlara yönelik görüş alışverişi yapıldığını belirtti ve görüşmeyi “çok iyi” olarak nitelendirdi.

Anastasiadis’in adanın yeniden birleştirilmesine yönelik olumlu perspektifler yaratacak taahhüdünü yinelediğini söyleyen Hristodulidis, Rum liderin ilerleyen günlerde ABD Başkan Yardımcı Joe Biden ile telefonda görüşeceğini, 9 Mayıs günü ise Moskova’da BM Genel Sekreteri ile bir araya geleceğini sözlerine ekledi.

Rum yönetimi, önce Akdeniz’de doğalgaz arama ve sondaj faaliyetlerine başlamış, daha sonra 7 Ekim’de de Türkiye’nin sismik araştırma çalışmalarını gerekçe göstererek ve doğalgaz aranan bölgeye savaş gemilerini gönderdiğini iddia ederek müzakere masasından kalkmıştı.

Rum tarafının ada çevresindeki hidrokarbon kaynaklarında yürüttüğü sondajlara katılan geminin 30 Mart’ta bölgeden ayrılması üzerine Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisi de çalışmalarına ara vermiş, böylece Kıbrıs’ta müzakerelerin yeniden başlaması için gerekli zeminin oluştuğu belirtilmişti. Espen Barth Eide de bunun üzerine mayıs ayında müzakerelerin yeniden başlayacağını açıklamıştı.