Bugün İmam Humeyni’nin ölümünün 25. yıldönümü

 İran İslam Devrimi lideri Ruhullah Humeyni, vefatının 25. yılında başkent Tahran yakınındaki türbesinde anıldı.

Sabah saatlerinde başlayan anma törenine çevre şehirlerden binlerce İranlı katıldı.

Ellerinde Humeyni ve İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney’in fotoğraflarını taşıyan İranlılar, “Amerika’ya ölüm”, “İsrail’e ölüm”, “Damarlarımızdaki kan liderimize armağan olsun” ve “Putları kıran Humeyni, yolun yolumuzdur” sloganları attı.

Anma töreninde halka seslenen dini lider Hamaney, İmam Humeyni’nin vefatının üzerinden geçen 25 yıla rağmen onu ve öğretilerini tanıma şevkinin azalmadığına, aksine gün geçtikçe arttığına işaret ederek “Sadece bizim ülkemizde değil, tüm İslam dünyasındaki iletişim ve internet çağı gençleri, bu büyük bilgi mimarını daha fazla tanımak istiyor” diye konuştu.

Humeyni’nin öğretilerine göre, zorbalıkla elde edilen gücün kabul edilemez olduğunu ifade eden Hamaney, “Ancak halkın seçimiyle gelen iktidar farklıdır. Meşru bir kudretin karşısında kimse çatışmamalı. Eğer çatışırsa bunun adı fitnedir” dedi.

İran’ın, bölge siyasetinde ilk sözü söyleyen güç olduğunu belirten Hamaney, “İran, dünyanın tüm zorbalarının desteklediği işgalci rejimin karşısında dimdik ayakta duruyor. Zalimle işbirliği yapmıyor ve mazlumu savunuyor” ifadesini kullandı.

Konuşmasında, İran halkını karşılarındaki zorluklara ve özelde ABD’ye karşı dikkatli olmaya çağıran Hamaney, dünya ülkelerini üç gruba ayırarak şöyle devam etti:

“Bunlar, ABD’ye boyun eğen, ABD ile ortak çıkarları gözeten ve ABD’ye boyun eğmeyen ülkelerdir.

ABD ile ortak çıkarları gözeten ülkelerden olan Avrupa ülkeleri, kendilerini ABD’nin hizmetinde görerek büyük bir hataya düşüyor. Avrupalılar Amerika’nın çıkarlarını gözetirken Amerika onların çıkarlarını hiçbir zaman gözetmedi ve gözetmeyecektir. Çıkarlar ortak olduğu sürece ortaklık devam etse de ABD, çıkarları sona erdiği vakit onları her zaman yaptığı gibi arkadan vuracaktır.

ABD, zorbalıklarına boyun eğmeyen üçüncü gruptaki ülkeler için ise mümkün olan tüm vesilelerle bu ülkeler aleyhine bir politika izliyor ve konuda hiçbir sınır tanımıyor. Oysaki bu ülkelerin tek suçu ABD’nin menfaatlerini kendi halklarından öncelikli görmemeleri ve taviz vermemeleridir.”

ABD için bugün askeri hamlenin öncelikler arasında yer almadığını ifade eden Hamaney, “Askeri hamlede bulundukları Irak ve Afganistan’da zarara uğradıklarını anladılar. Askeri seçenekten vazgeçtiklerini söyleyebiliriz. Yeni yöntemler uyguluyorlar. Bunlardan birisi de söz konusu ülke hakkındaki hedeflerini o ülkenin iç unsurlarına yaptırmak” dedi.

Ne olursa olsun İslami uyanışın bastırılamayacağını söyleyen Hamaney, “Düşmanlarımız İslami uyanışı bastırdıklarını düşünüyorsa bu da onların diğer hatalarından biridir. İslami uyanışı bazı noktalarda bastırabilirler ama onu kökünden söküp atamazlar” diye konuştu.

Hamaney’in konuşmasını yaptığı kapalı salona yabancı basın alınmadı. Yerel basının takip ettiği programı yabancı basın mensupları açık alanlara kurulan ekranlardan takip edebildi.

Birçok yabancı ülkeden konukların davet edildiği Humeyni’yi anma törenine, torunu Seyyid Hasan Humeyni de katıldı.