Uydu Görüntüleri Esad’ı Yalanlıyor

Şehirler
BM ve Arap Birliği Suriye temsilcisi Kofi Annan’ın sözcüsü Ahmet Fevzi, uydu görüntülerinin ve güvenilir haberlerin, Suriye’nin ateşkeste talep edilmesine rağmen, halkın bulunduğu bölgeler...
EMOJİLE

BM ve Arap Birliği Suriye temsilcisi Kofi Annan’ın sözcüsü Ahmet Fevzi, uydu görüntülerinin ve güvenilir haberlerin, Suriye’nin ateşkeste talep edilmesine rağmen, halkın bulunduğu bölgelerden ağır silahlarının hepsini geri çekmediğini gösterdiğini açıkladı.

Fevzi, Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada, Annan’ın Suriye hükümetine, ateşkes uyarınca verdiği taahhütleri tam anlamıyla yerine getirmesi çağrısında bulunduğunu söyledi.

Ahmet Fevzi, Annan’ın çağrısı için, ”Bu, nüfusun bulunduğu merkezlerden tüm ağır silahların çekilmesi ve bunların kışlalara geri gönderilmesi anlamına geliyor. (Suriye yönetimi) Bunun olduğunu iddia ediyorlar. Öte yandan, uydu görüntüleri ve güvenilir haberler, bunun tam anlamıyla gerçekleşmediğini gösteriyor, bu kabul edilemez” diye konuştu. 

Fevzi, Suriye’deki ateşkesi izleyen BM gözlemcilerinin, Humus ve Hama gibi çatışma bölgelerine girdiklerinde silah seslerinin kesildiğini, öte yandan buralardan ayrıldıklarında bombardımanın başladığı yönünde güvenilir haberler aldıklarını kaydetti. 

Gözlemcilerle konuşan kişilere, ”daha sonra Suriyeli güvenlik güçleri tarafından yaklaşıldığına, hatta daha kötüsü bu kişilerin belki de öldürüldüklerine ilişkin güvenilir bilgiler” bulunduğunu belirten Fevzi, bunun kesinlikle kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Ahmet Fevzi, ”11 ya da 12 gözlemciyle her yerde olamazsınız. Oralarda bulunmamız gereken, yıkıma uğrayan ve çatışmaya tanık olan çok sayıda kent var” dedi ve BM’nin 300’e yakın gözlemciyle, daha fazla kenti izleme şansına sahip olabileceğini belirtti.

BM ve Arap Birliği Suriye temsilcisi Kofi Annan da İsveç’in Lund Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, BM görevlilerini, Suriye’deki gibi bir çatışmayı izlemek için kullanmanın, güçlü uluslararası destek olmadan eninde sonunda ”koruma garantisi” sunamayacağına dikkati çekti.

Annan ayrıca dünya güçlerinin, temsilciler veya gözlemciler göndermeden önce çatışmaların ”patlak vermesini” beklememeleri gerektiği uyarısında bulundu

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme