Türk basınına ambargo mahkemeye taşınıyor

Şehirler
 Münih’te 17 Nisan’da başlayacak davayı takip etmek isteyen Avrupa Sabah gazetesinin, 8 Türkü öldürenlerin yargılanacağı Neo-nazi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasın...
EMOJİLE

 Münih’te 17 Nisan’da başlayacak davayı takip etmek isteyen Avrupa Sabah gazetesinin, 8 Türkü öldürenlerin yargılanacağı Neo-nazi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının görüleceği salona alınmaması üzerine, olayı anayasa mahkemesine taşımaya karar verdiği bildirildi.

Sabah gazetesinin anayasa mahkemesi nezdinde dava açması için ünlü medya hukuku avukatı Prof. Ralf Höcker’e vekalet verdiği belirtildi.

Gazete yönetiminin Münih’teki mahkeme salonuna giriş için Türk basınına uygulanan ambargoyu anayasa mahkemesine taşıması Alman medyasında da geniş yer buldu.

Avrupa Sabah Genel Yayın Yönetmeni Mikdat Karaalioğlu, Türk medyasının bu davada gazetecilik görevini yapması gerektiğinin Alman kamuoyunca da desteklendiğini belirterek, ”Mahkeme keşke bu teknik hatayı önceden görebilseydi. Gazetemiz sorunun sadece kamuoyunun sağduyusu ile çözülemeyeceğini gördüğü için yasal yola başvuruyor.

Okuyucularımıza ve mesleğimize duyduğumuz saygının gereğini yerine getiriyoruz” dedi.
Avrupa Sabah Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İsmail Erel de 8 Türkün kurban gittiği cinayetler serisinin sorumlularının hesap vereceği bir duruşmada, Türk basınının olmamasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Erel, gazetenin bu davayı haber alma özgürlüğü ve Türk basını başta olmak üzere salona alınmayan tüm basın mensupları için açtığını vurguladı.

Gazetenin Haber Müdürü Cemil Albay ise mahkemenin akreditasyon sisteminde farklı yol izlemesi gerektiğini belirterek, "Okurlarımıza bedava konser bileti sunarken izlediğimiz ‘ilk arayanlar salonda olur’ yönteminin, tarihi davada karşımıza çıkması çok şaşırtıcı. Avrupa’daki Türk gazete ve ajans sayısı belli. Bu sayı kadar kontenjan ayrılabilirdi" diye konuştu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme