Son düello Obama’nın

Şehirler
ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Mitt Romney, CBS televizyonundan Bob Schieffer’in moderatörlüğünü yaptığı 90 dakikalık münazarada, dış politika konusunda ta...
EMOJİLE

ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Mitt Romney, CBS televizyonundan Bob Schieffer’in moderatörlüğünü yaptığı 90 dakikalık münazarada, dış politika konusunda tartıştı. 

İki adaya, Amerika’nın dünyadaki rolü, Afganistan’daki savaş, İsrail ve İran, Ortadoğu’daki değişim süreci, terörizm ve Çin’in yükselişi şeklindeki 6 başlıkta sorular yöneltildi.

Programda, dış politika konusunda daha deneyimli olan Obama’nın kendine daha güvenli ve emin konuştuğu gözlendi.

İlk açık oturumdakinin aksine, hem Romney konuşurken hem de kendisi konuşurken sürekli rakibine bakan, zaman zaman doğrudan Romney’ye hitap eden veya sorular soran Obama’nın bu açık oturumdaki taktiği, Romney’nin değişen söylemlerini vurgulamak oldu.

Münazarada tartışılan hemen her konuda Romney’nin ön seçimlerde farklı, seçime az süre kala farklı yaklaşımlar sergilediğini söyleyen ve hatta Romney’nin cümlelerinden alıntılar yapan Obama, rakibini dış politika konusunda zayıf ve yetersiz göstermeye çalıştı ve Romney’yi kendi sözleriyle iğneledi.

Romney ise program boyunca Amerikalıları, Obama yönetimi altında ABD’nin gücünün ve liderliğinin azaldığına ikna etmeye odaklandı.

Obama, Romney’nin dış politika yaklaşımını ”tutarsızlık sergileyen yanlış ve pervasız liderlik” olarak tanımlarken, Romney ise Obama’nın ”tek gündeminin kendisine saldırmak” olduğunu savundu.

Anketlere göre kazanan Obama

Program sonrasında Amerikan medyasınca yapılan anketlerde Obama, gecenin ”kazananı” oldu.

CNN’in anketine göre, açık oturumda Obama’nın daha iyi performans gösterdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 48 olurken, ”Romney” diyenlerin oranı yüzde 40 oldu.

CBS’in anketinde de Romney yüzde 23, Obama yüzde 53 oy aldı.

Böylece, ilk açık oturumda Romney güçlü performans sergilerken, son iki münazarada Obama daha başarılı bulundu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme